یادداشت و گفتگو

در مدیریت پاسپورت هرات چه می‌گذرد؟

سه مکتوب ریاست شورای ولایتی هرات که به فرماندهی پولیس این ولایت، برای گرفتن امر گذرنامه فرستاده شده است آقای علی‌زایی، از پاسخ به این پرسش که چرا در یک ماه ۳۱۸ نفر به فرماندهی پولیس ولایت هرات معرفی شده اند، طفره رفت یافته‌ها از مدیریت گذرنامۀ هرات نشان می‌دهد که در روند اخذ گذرنامه در این مدیریت، انبوهی از ... بیشتر بخوانید »

رمضان قدیروف: هزاران افغان جان خود را از دست می دهند، اما صدای اعتراضی بلند نمی شود

فارسی رو ، رمضان قدیروف؛ رئیس جمهور چچن با اشاره به حمله تروریستی در پاریس پایتخت فرانسه و همچنین برگزاری راهپیمایی گسترده در این کشور، گفت: جای تعجب هست زمانی که در افغانستان هزاران نفر جان خود را از دست می دهند کسی اعتراض نمی کند. رمضان قدیروف در بیانیه ای حمله تروریستی در پاریس و کشتار غیرنظامیان را محکوم ... بیشتر بخوانید »

پژواک:معادن کشور به صورت غیرقانونی استخراج وقاچاق میشوند

تحقیقات تازه نشان میدهد که هنوز هم بسیاری از معادن کشور به صورت غیر قانونی از سوی افراد غیر مسئول  استخراج و قاچاق میشوند. آژانس خبری پژواک تحقیقات تازه ای را انجام داده که در آن وضعیت معادن کشور نگران کننده خوانده شده است . مسوولان این رسانه می گویند اگر حکومت از قاچاق معادن در کشور جلوگیری نکند، استخراج ... بیشتر بخوانید »

گزارش مفصل در مورد کابل بانک از سوی یک روزنامه غیر دولتی نشر شد

روزنامه غیر دولتی “اطلاعات روز” گزارش مفصلی در مورد کابلبانک زیر نام “بزرگترین کلاه‌برداری مالی در تاریخ افغانستان” که در نوع خود اولین گزارش تحقیقی از بزرگترین اختلاس مالی در کشور است را امروز به نشر رساند. در این گزارش، کابلبانک یا همان بانک بزرگ خصوصی در کشور را از بدو تاسیس تا زمان بحران معرفی کرده و موضوعات مفصل ... بیشتر بخوانید »

مسوول غرق شدن مهاجران!؟

غرق شدن قایق مهاجران افغانستانی در سواحل غربی باسفورس استانبول که برای ۳۶ تن از افغانستانی های ما مزار جمعی گردید. زیاد متاثر بوده برایشان جنت فردوس از بارگاه ایذ متعال استدعا داریم و به بازماندگانشان صبر جمیل می خواهیم. در این حادثه دلخراش فامیل ها دسته جمعی با تمام آرزوهای شان به سوی آینده ها به آب لاهو گردیدند ... بیشتر بخوانید »

آیا ملاله مستحق جایزه ای صلح نوبل است؟

عبدالله وطندار منبع “جمهوری سکوت” ملاله یوسفزی مثل هزاران و یا صدها هزار دختر و زن این منطقه، در مقابل طالبان سخن گفت و از تحصیل دختران حمایت کرد. کار ستودنی و قابل ستایش. مثل دیگران، بهای سنگینی هم برای این کارش پرداخت. اما چرا این همه زن و دختر افغانستان که در مقابل طالبان و تفکر طالبانی استادند، استاده ... بیشتر بخوانید »

کابل در محاصره‌ی ناامنی شدید

فعالیت‌های طالبان، تا دروازه‌های کابل رسیده‌اند وپس از شام، بیرون شدن ازپایتخت، بازی کردن با مرگ است. یک گزارش تلویزیون “یک” نشان می‌دهد که شب هنگام تدابیرامنیتی درپایتخت کم‌رنگ است و پولیس این مساله را جدی نمی‌گیرد. ولی آرین دراین گزارش، چگونه‌گی تدابیرامنیتی شب هنگامِ دروازه‌های پایتخت و داخل شهر را به تصویر کشیده است. شهری درتیرس ناامنیها؛ خطری برخاسته ... بیشتر بخوانید »

مجلس سنا:طالبان جنایت کارند نه مخالف سیاسی!!

اعضای مجلس سنا با انتقاد از سخنان رییس جمهور اشرف غنی در روز معلم، می گویند که طالبان مخالفین سیاسی دولت افغانستان نیستند؛ بلکه این گروه جنایت کار جنگی اند. به  نقل از خبرگزاری جمهور؛ سناتوران در مجلس سنا از رییس جمهور غنی می خواهند که دوست و دشمن مردم افغانستان را از هم تفکیک کرده و خط مشی قاطعی ... بیشتر بخوانید »

نویسنده روزنامه افغانستان اکسپرس مرتد و بی دین است!

عبدالرب رسول سیاف با صدور اعلامیه ای نویسنده روزنامه افغانستان اکسپرس را به دلیل نوشتن مطلبی توهین آمیز به الله (ج) و پیامبر اسلام(ص) مرتد و بی دین خواند. این رهبر جهادی در اعلامیه اش تاکید کرده است که مطلب متشر شده در روزنامه افغانستان اکسپرس بسیار وقیح، گستاخانه و کفر آمیز است. به نقل از خبرگزاری رشد در اعلامیه ... بیشتر بخوانید »

کوبانی و آینده دموکراسی در ترکیه

کردهای ترکیه و سوریه حتا بر این باورند که آنکارا در تلاش برای پاک کردن جمعیت کرد سوریه از مناطق همجوار به مرزهای ترکیه هنوز هم پنهانی به داعش کمک می کند. ترکیه از زمان آغاز تظاهرات در سال ۲۰۱۱ انتظار داشت دولت بشاراسد، رئیس جمهور سوریه، سقوط کند. اما تیر آرزوهای این کشور بار باربه خاک خورد و اکنون ... بیشتر بخوانید »