اجتماعی

طرح قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات

طبق هدایت جلسۀ مورخ ۱۱/۱۱/۱۳۹۵ کمیتۀ محترم قوانین کابینۀ جمهوری اسلامی افغانستان که در مورد مشکلات و خلا‌های موجود در قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات دایر گردیده بود، به وزارت عدلیه وظیفه سپرده شد تا طرح قانون مذکور را به همکاری ادارات ذیربط بازنگری و طرح جامعی را به منظور رفع نیازمندی‌های موجود، ترتیب و غرض مراحل قانونی ارایه نماید. انستیوت ... بیشتر بخوانید »

فرمان و متن کود(قانون) جزایی جدید

فرمان و متن کود (قانون) جزایی جدید نشر شد. کود جزایی جدید به اساس فرما ن تقنینی ۲۵۶ مورخ ۱۴/۱۲/۱۳۹۵ توشیح گردیده است، قابل ذکر است که کود متذکره به تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۵ در کابینه تصویب گردیده بود. از اینجا دانلود کنید کلک کنید قرار است این سایت مطالب و موضوعات حقوقی در آینده های نزدیک نیز به د ست نشر ... بیشتر بخوانید »

تظاهرات جامعۀ مدنی و دادخواهی برای فرخنده

چهل روز پیش فاجعه‌‌یی در شهر کابل رخ داد. این فاجعه نه‌تنها مردم افغانستان، بل‌که تمام جامعۀ جهانی را در شوک فرو برد. فرخنده، دختر ۲۷ ساله‌یی که در زیارت شاه دوشمشیره به اتهام به آتش کشیدن قرآن، به بدترین شکل، از سوی مردم خشمگین به قتل رسید. فرهاد دریا هنرمند مشهور کشور، که در این تظاهرات حضور داشت گفت، حادثۀ ... بیشتر بخوانید »

فلــم هنــری هنــدی پی کی (PK) به تــوان ده هــا کتاب فلســفی ودیــن شــناسی

منبع: خاوران نوشته شده توسط عتیق الله ساکت تماشای فلم “پی کی” یادآور داستان حضرت ابراهیم درقرآن کریم است. تولید این فلم درپهنای هندوستان بزرگ آنهم درقلب ملیونها هندوهای بت پرست، مسیحیان وآیین های دیگر یادآور قیام حضرت ابراهیم بت شکن به تنهایی دربرابرمشرکین است. البته فلم نامبرده برعلاوهء تهاجمات وسیع برضد آیین بت پرستی اعم ازهندوییزم ومسیحیت ادیان دیگررا ... بیشتر بخوانید »

حمایت رسانه ها و مردم از نیروهای امنیتی افغان

هوشنگ مدثر ایوبی خوشبختانه در این شب روز اکثریت رسانه ها در نشر اخبار خویش چند دقیقه ی را برای به تصویر کشیدن نیروهای امنیتی افغان قرار میدهند که این عمل رسانه ها در ضعیف ساختن روحیه دشمن نقش مؤثری دارد. طوریکه دیده می شود نیروهای امنیتی افغان بیش از هر وقت دیگر توانایی دفاع از تمامیت ارضی ، جان ... بیشتر بخوانید »

فعالان مدنی بامیان: حکومت وحدت ملی به تعهدات شان عمل نکردند

ده ها تن از باشندگان و فعالان مدنی ولايت بامیان روز سه شنبه در چوک الیکین اين ولايت  در واكنش به اعلام فهرست نامزد وزيران خواستار تغیير كابينه شدند. به نقل از کلید ؛ معترضان معرفي شماري از افراد به عنوان نامزد وزير در وزارت ها را خلاف تعهدات گذشته رهبران حكومت وحدت ملي مي خوانند. امین ابتهاج، يكي از ... بیشتر بخوانید »

طرح قانون برگزاری مراسم عروسی با اکثریت آراء از سوی مجلس نمایندگان به تصویب رسید.

طرح قانون برگزاری مراسم عروسی با اکثریت آراء از سوی مجلس نمایندگان به تصویب رسید.به نقل از خبرگزاری رشد؛ قانون برگزاری مراسم عروسی، تمام مسایل مربوط به مراسم عروسی را تنظیم کرده و در صورت تنفیذ آن، از مصارف گزاف و عنعنات ناپسند در عروسی ها جلوگیری می شود. در همین حال محمد عبده رییس کمیسیون عدلی و قضایی مجلس نمایندگان ... بیشتر بخوانید »

باشنده‌های غور شعار «مرگ بر سیما جوینده» سر دادند

پیام آفتاب؛ صبح امروز شماری از باشنده‌های ولایت غور، در اعتراض به وعده‌های دورغین نماینده‌های خود در مجلس نمایندگان، دست به اعتراض زده و علیه «سیما جوینده» نماینده ولایت غور در مجلس شعار دادند. به گزارش پیام آفتاب،  آنان ادعا می‌کنند خانم جوینده با طالبان همکاری داشته و در حیف و میل شدن پول‌ها در این ولایت دست داشته است. ... بیشتر بخوانید »

درخواست پناهندگی افغانها درسالهای اخیر درهند نیز بالا گرفته است.

به نقل از نگاه ،حکومت هند در یک گزارش خود به پارلمان این کشور می گوید، هند در دوازده سال گذشته به یکهزاروچهارصدوهشتاد ویک افغان تابعیت این کشور را داده است. کیرن ریجیجو، وزیر دولت هند در امور داخلی، به مجلس سنای پارلمان این کشور گفته است که درهمین مدت به پنج هزارو دوصدوبیست دو پاکستانی نیز تابعیت هند داده ... بیشتر بخوانید »

نشست نهادهای جامعه مدنی افغانستان و بریتانیا در لندن برگزار شد

به نقل از کلید ؛ نشست يك روزه نهادهاي جامعه مدني افغانستان و بريتانيا زيرنام “آينده” پس از چاشت روز چهارشنبه به وقت بريتانيا در لندن آغاز به كار كرد. در اين نشست كه در مورد حكومت داري خوب، اقتصاد پايدار، توسعه و ارايه خدمات بحث صورت خواهد گرفت. ۶۱ تن از فعالان نهادهاي جامعه مدني و شماري از مقام ... بیشتر بخوانید »