زن و جامعه

شکایت زنان از تبعیض در دوایر دولتی ننگرهار

صدای امریکا /آشنا:شماری از زنان کارمند در ولایت ننگرهار همکاران مرد شان را به برخورد تبعیض آمیز و زشت با زنان متهم کرده می گویند که کارمندان مرد مانع پیشرفت آنان در ادارات می شوند. بر علاوۀ ادارات معارف و صحت، بیش از ۲۰۰ زن در دوایر دولتی ولایت ننگرهار در بخش های مختلف کار می کند. حبيبه کاکر عضوشوراى ... بیشتر بخوانید »

زنان سعودی در ریاض تظاهرات کردند

به نقل از خبرگزاری جمهور؛زنان عربستان در اعتراض به ‘نقض حقوق بشر’، ‘نبود آزادی بیان’ در این کشور و بازداشت خودسرانه افراد، در برابر دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ریاض تظاهرات کردند. دادستان کل عربستان برای چهار نفر از زنان عربستانی به اتهام رهبری این تظاهرات، حکم حبس تعزیری صادر کرد.این چهار زن همچنین به گفته قوه قضائیه عربستان ... بیشتر بخوانید »

شبکه زنان افغانستان،پیشهنادات خود به کنفرانس لندن را ارائه کرد

شبکه زنان افغانستان در یک نشست خبری امروز در کابل پیشنهادات خود به کنفرانس بین المللی لندن را ارائه کرد. به نقل از خبرگزاری رشد زرقا یفتلی، عضو هیات شبکه زنان افغانستان، گفت تامین صلح، امنیت، عدالت اجتماعی و دسترسی زنان به عدالت، مشارکت سیاسی زنان، توسعه اقتصادی، دسترسی به صحت و معارف و تعهدات جامعه جهانی در خصوص کم ... بیشتر بخوانید »

پروژه توسعه‌ی ۵ ساله برای تامین حقوق زنان گشایش یافت

به نقل از سلام وطندار ؛ این پروژه به صورت مشترکا از سوی افغانستان و امریکا برای توانمند سازی زنان به پیش برده می شود. داکتر اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست کشایش این پروژه گفت: حکومت وحدت ملی مصصم است که در مشارکت زنان افغان در بخش هی مختلف زندگی، تغییر بنیادی رونما گردد. رییس جمهور غنی خواستار ... بیشتر بخوانید »

مصطفوی: زنان افغان باید به اطلاعات و رسانه‌ها دست‌رسی پیدا کنند

وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید که دهۀ اخیر دهۀ درخشانی برای زنان کشور بوده‌است. به نقل از خامه پرس ؛ مژگان مصطفوی، معین وزارت امور زنان امروز(سه‌شنبه ۱۳عقرب) در نشستی آموزشی زیر عنوان جای‌گاه زنان در رسانه‌ها صحبت می‌کرد این سخن را گفت. خانم مصطفوی تاکید کرد که توان‌مندسازی زنان سبب پیش‌رفت جامعه می‌گردد و زنان افغان باید توان‌مند شوند. ... بیشتر بخوانید »

صنایع دستی زنان در بامیان رونق یافته است

آگاهان می‌گویند: بامیان در گذشته به عنوان جاده ابریشم میزبان تاجران کشورهای جنوب آسیا بود که اموال شان را از این راه به کشورهای آسیای میانه انتقال می‌دادند و عبادتگاه مهم بودائیان شماری از کشورهای بود. در این آوان صنایع دستی بامیان توجه تاجران را جلب کرد و مشتری‌های زیادی در آن زمان به صنایع دستی بامیان علاقمندی نشان دادند. ... بیشتر بخوانید »

بانوان بلخ، خواستار تصویب قانون منع خشونت علیه زنان شدند

 جمعی از بانوان بلخ در یک راهپیمایی از پارلمان کشور خواستند تا هرچه زود تر قانون منع خشونت علیه زنان را به تصویب برساند. آنان با سردادن شعارهای “ازدواج اجباری- نه شرعی است نه انسانی، ما عدالت می خواهیم- خشونت بس است و خانه ملت! ما حق خود را می خواهیم” از اعضای پارلمان کشور خواستار توجه جدی به حقوق ... بیشتر بخوانید »

حضور پولیس زن در جامعه ارزنده است

همایش سراسری که به منظورجستجوی راهکارها برای ایجاد شوراهای پولیس اناثیه با شرکت افسران پولیس زن از ۳۴ ولایت کشور در کابل برگزار گردیده بود به پایان رسید. به نقل خبرگزاری رشد؛ در آغاز نشست اختتامیه سیمینار چهار روزه پولیس اناثیه، حکمت شاهی رئیس حقوق بشر و جندر وزارت امور داخله ضمن ارزشمند خواندن همایش چهار روزه افسران پولیس اناثیه ... بیشتر بخوانید »

حضور زنان در بسیاری از عرصه ها نمادین است

نشست یک روزه ای زیرعنوان “مشارکت زنان در امور سیاسی و برنامه های صلح، پیشرفت ها و چالش ها” از سوی دفتر “یوناما” دفتر نمایندگی سیاسی ملل متحد در افغانستان در شهر مزار شریف برگزار گردید. به نقل از خبرگزاری جمهور؛ در این نشست روی موضوعاتی چون؛ دستآوردهای کلیدی زنان در قسمت مشارکت سیاسی زنان در امور سیاسی و پروسه ... بیشتر بخوانید »

ملاله یوسفزی مدال آزادی امریکا را دریافت کرد

به نقل از طلوع نیوز ؛ ملاله یوسفزی نوجوان پاکستانی و برنده‌ی امسال جایزه‌ی صلح نوبل، مدال آزادی امریکا را دریافت کرد؛ او در مراسم دریافت این جایزه وعده سپرد که جایزه نقدی صدهزار دالر امریکایی را در پاکستان برای آموزش به مصرف خواهد رساند. مرکز ملی قانون اساسی امریکا در این باره گفت: “این جایزه امسال به ملاله یوسفزی ... بیشتر بخوانید »