تحلیل ها

انتخابات و نظام پارلمانی

یکی از موارد مهم مورد توافق میان رهبران حکومت وحدت ملی در زمان تشکیل آن، توافق بر سر تغییر نظام سیاسی از ریاستی به پارلمانی بود. توافق بر سر این موضوع، افغانستان را از یک بحران جدی ناشی از تقلبات انتخاباتی نجات داد و عبدالله عبدالله نامزد تیم اصلاحات و هم‌گرایی، با خوشبینی ای که نسبت به ایجاد پُست نخست ... بیشتر بخوانید »

هدف عالی از مجازات زندان ،اصلاح و تربیت مجرمین است

نویسنده”هوشنگ مدثر ایوبی” گروهی از زندانیان مرکز تربیت و اصلاح نوجوانان در ولایت قندهار بر زندان زنانه یورش بردند و بر چهار زندانی زن تجاوز کردند. گفته می‌شود این مرکز در همسایگی زندان زنان است و این افراد با ایجاد شکاف در سقف موفق به خروج از مرکز تربیت و اصلاح شدند. ‫هدف_مجازات‬ هدف عالی از مجازات زندان ،اصلاح و ... بیشتر بخوانید »

جایگاه کرامت انسانی در قانون اساسی افغانستان

هوشنگ مدثر ایوبی بدون تردید، اعتلای کرامت انسانی و پاسداری از آن در قانون اساسی جدید افغانستان، می تواند از اولویت های دولت پس از چند دهه جنگ به شمار رود. افغانستان در چند دهه گذشته جنگ های داخلی و خارجی بسیاری را تجربه کرده است و این جنگ ها سبب جفاهای زیادی در حق ملت و مردم این سرزمین ... بیشتر بخوانید »

آیا پاکستان شریک استراتژیک ما خواهد شد؟

نویسنده: ملک ستیز منبع:کابل نات در قرن شانزدهم میلادی، انگلیس‌ها از مرزهای غربی هندوستان، داخل سرزمین پهناور جنوب آسیا شدند. در آغاز، بریتانیایی‌ها در سرزمین‌های اقتصادی هند مشغول گردیدند. امّا به‌زودی دانستند که هندوستان، چیزهای جالب‌تر دیگری دارد و آن قدمت تاریخی، فرهنگی و نقش بااهمیت سیاسی این کشور در منطقه است. انگلیس‌ها پیش‌رَوی کردند و خود را به مومبای ... بیشتر بخوانید »

مبارزه با مواد مخدر در فقدان استراتیژی

محمد رضا هویدا روزنامه افغانستان مواد مخدر از اساسی ترین مشکلات افغانستان است. به موازات تروریزم و فقر و فساد اداری، مواد مخدر نیز افغانستان را تبدیل به کشوری کرده که در صدر آمارهای جهانی قرار دارد. آمارها نشان می دهد که تولید و کشت مواد مخدر در افغانستان نه تنها کاهش نیافته، بلکه سیر صعودی داشته است. یکی از ... بیشتر بخوانید »