اقتصادی

امضای پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم میان ترکمنستان و افغانستان

پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم در بخش‌های مبارزه با پول‌شویی و توسعۀ همکاری‌های بیشتر در بخش‌های ورزش، علم و تکنالوژی، تجارت و اقتصاد میان مقام‌های ترکمنستان و افغانستان به امضا رسید. به نقل از سلام وطندار قربانعلی بیردی محمدف، رییس جمهور ترکمنستان در نشستی خبری با رییس جمهور غنی امروز (پنج‌شنبه) گفت که کشورش آمادۀ همکاری‌های بیشتر با افغانستان است. ... بیشتر بخوانید »

شرکت‌های داخلی توان تولید ۵۰ درصد کفش مصرفی کشور را دارند

مسؤولان ادارۀ حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان (آیسا) می‌گویند، اگر سهولت‌ها برای صنعت‌کاران کشور فراهم شود، ۵۰ درصد کفش مورد نیاز بازار در داخل تولید خواهد شد. به نقل از سلام وطندار ، محمدقربان حقجو، رییس این اداره امروز (شنبه) در نشستی خبری در کابل گفت که ظرفیت تولید کفش‌ برای بازارهای داخلی سالانه سه و نیم میلیون جوره است و ... بیشتر بخوانید »

افغانستان درگیر بحران تولید سمنت و بیرون ریزی پول

گزارش دهنده: اکبر بران منبع :ودصم باز سازی و نو سازی زیر بناهای عمودی و افقی افغانستان محصول موافقتنامه بُن در سال ۲۰۰۱ میلادی میباشد. در این موافقتنامه جوانب افغانستان، سازمان ملل متحد و کشور ها کمک کننده به یک دیگر تعهد نمودند تا افغانستان بازسازی ونوسازی گردد. برای بازسازی و نوسازی عوامل متعدد تولید نیاز است و یکی از ... بیشتر بخوانید »

۱۲ پروژه عام المنفعه در هرات افتتاح شد

۱۲ پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت هرات به بهره برداری سپرده شد . به نقل از کلید ,مسوولان این اداره می گویند: به هزینه بیش از ۱۶ ملیون و ۸۰۰ هزار افغانی، ۱۲ پروژه عام المنفعه در ولسوالی های ادرسکن و  شیندند ولایت هرات به بهره برداری سپرده شد. لیدا احمدی، مسوول دفتر مطبوعاتی برنامه همبستگی ملی در غرب ... بیشتر بخوانید »

کارگران صنعت نفت آمریکا، بزرگترین اعتصاب کارگری را براه می‌اندازند

به دنبال شکست مذاکرات اتحادیه‌های کارگری آمریکا برای تغییر در میزان حقوق و بهبود شرایط کاری،‌ کارگران شرکت‌های نفتی بزرگترین اعتصاب کارگری از سال ۱۹۸۰ را براه می‌اندازند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال اختلافات بر سر میزان دستمزد، ‌کارگران شرکت‌های نفتی در آمریکا اقدام به برگزاری بزرگترین اعتصاب کارگری در این کشور از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون ... بیشتر بخوانید »

افزایش خوشبینی ها به وضعیت کار و بار در کشور

تازه ترین سروی موانع کار و بار و سروی وضعیت کار و بار از سوی اتاق تجارت و صنایع به نشر رسید. به گزارش خبرگزاری رشد؛ اتاق تجارت و صنایع افغانستان سروی سالانه موانع کار و بار و سروی سه ماهه وضعیت کار و بار را طی یک کنفرانس مطبوعاتی به نشر سپرد. طبق این سروی، شرایط عمومی کاروبار در ... بیشتر بخوانید »

تحقیق تازه: بیکاری عمده‌ترین مشکل جوانان افغانستان است

اطلاعات روز: یافته‌های یک تحقیق تازه نشان می‌دهند که عمده‌‌ترین مشکل جوانان افغانستان، بیکاری است. در این تحقیق ناامنى، کم‌کارى و فقر به ترتیب در درجه‌هاى بعدى قرار گرفته‌اند. مسئولان مجتمع جامعه‌ی مدنی دیروز هنگام نشر این تحقیق در یک نشست خبری در کابل گفتند که حکومت برای تقویت جوانان در عرصه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند. عبدالاحد نوابى، عضو این نهاد ... بیشتر بخوانید »

افغانستان ۲ سال بعد نیاز به واردات میوه نخواهد داشت

فارسی رو: احمد فهیم جباری؛ مسوول پروژه ملی باغذاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان در زون شمال، می گوید که این کشور ۲ سال بعد نیاز به واردات میوه نخواهد داشت. به گفته وی، در افغانستان باغداری وسعت پیدا کرده و به زودی سردخانه ها هم فعال خواهند شد، لذا افغانستان دیگر نیازی به وارد کردن میوه از خارج ندارد. ... بیشتر بخوانید »

فراخوان ۴۰۵ میلیون دالری کمکهای بشری برای افغانستان

به نقل از صدای امریکا/آشنا؛ دولت افغانستان خواهان ۴۰۵ میلیون دالر کمکهای بشردوستانه برای سال آینده میلادی به افغانستان شد عبدالله عبدالله رئیس اجراییه در نشست مشترک با مارک باودین مسول هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل در افغانستان  که در آن این فراخوان را  تحت عنوان پلان پاسخ دهی رهبری جامعه بشری در افغانستان برای سال ۲۰۱۵ اعلام نمود گفت ... بیشتر بخوانید »

بودجه مالی سال ۱۳۹۴ به مجلس سنای افغانستان ارایه شد

به نقل از خبرگزاری بخدی ؛مقام های وزارت مالیه افغانستان امروز (سه شنبه) طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۴ را به مجلس سنای کشور ارایه کردند. عمر زاخیلوال، سرپرست این وزارت که امروز برای معرفی طرح بودجه مالی سال آینده در مجلس سنا حضور پیدا کرده بود گفت، بودجه سال آینده نسبت به سال گذشته هفت درصد افزایش یافته که حدود ... بیشتر بخوانید »