علمی

افسردگی و راه های معالجه و وقایۀ آن

افسردگی به بیماری اطلاق می گردد که انسان – مرد و زن – در آن احساس غم و ناراحتی مداوم کرده و علاقۀ خود را به اشیا و آنچه در اطراف وی اتفاق می افتد، از دست می دهد. به نقل از آشنا صدای امریکا ، مراحل سیر کلینیکی افسردگی در نزد مرد ها و زن ها، از لحاظ شدت ... بیشتر بخوانید »

پزشک افغان موفق به ساخت یک وسیله‌ی پزشکی برای درمان شکستگی استخوان شد

طلوع نیوز – یک پزشک افغان در شفاخانه‌ی ۳۰۰بستر پولیس یک ابزار پزشکی را بگونهی پیشرفته ساخته است و تاکنون موفق شده که ۱۸ تن از افسران پولیس ملی کشور را که پا و دستشان در جریان نبردها شکسته بود را درمان کند. این پزشک میگوید که این وسیله را پس از شش سال تلاش طراحی و ساخته است و ... بیشتر بخوانید »

GOLDEN NEWS/ خبرهاي طلايي سه شنبه ۲۳ جدی

خبر:  کنترل رایانه شخصی با آیفون و آی پد ممکن شد شرکت گوگل برنامه همراه تازه‌ای موسوم به Chrome Remote Desktop عرضه کرده که به کاربران آیفون و آی پد امکان می‌دهد رایانه های رومیزیشان را از راه دور کنترل کنند. نسخه ای از این برنامه قبلا برای کاربران آندروید عرضه شده بود و حالا نسخه جدیدی از آن برای ... بیشتر بخوانید »

ربات های نگهبان به زودی از راه می رسند

شاید در آینده ای نزدیک دیگر در محوطه های اداری و تجاری خبر چندانی از افراد نگهبان نباشد، زیرا کمپانی Knightscope پس از یکسال تلاش بی وقفه توانسته رباتی با نام K5 طراحی نماید که می تواند تا حد زیادی مسئولیت های افراد یاد شده را بر عهده گیرد. این ربات که قدی مشابه انسان (۱۵۲ سانتی متر) دارد، در ابتدا ... بیشتر بخوانید »

افزایش حضور چین در بازار فن آوری های برتر

مارک های چینی بیش از پیش به بازار فن آوری های برتر هجوم آورده اند. فروش دستگاههای کیفیت متوسط و بالای شرکت هواوی بیش از ۱۶۰ درصد در ظرف یک سال افزایش داشته است. همچنین کمپانی هایی مانند لنوو، ایسوس و وان پلاس به سرعت در بازار تکنولوژی جهانی در حال رشد هستند. گابریل دی متئو تحلیل گر محصولات فن ... بیشتر بخوانید »

کشف دلیل بویایی بهتر زنان نسبت به مردان

یک تیم بین‌المللی به رهبری دانشمندان برزیلی موفق به کشف دلیل شامه بهتر زنان نسبت به مردان شده‌اند. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، محققان دانشگاه سائوپائولو، دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو، بیمارستان آلبرت اینشتین در سائوپائولو به رهبری دانشگاه ریودوژانیرو دریافته‌اند که منطقه مغزی مسئول پردازش بویایی در زنان ۴۰ تا ۵۰ درصد بزرگتر از مردان است. به گفته پرفسور روبرتو ... بیشتر بخوانید »

تاثیر گیاهان سبز در محل کار

یک تیم انگلیسی از دانشگاه کاردیف و اکستر برای پی بردن به تاثیر گیاهان بر روی کارمندان آزمایشی انجام دادند؛ آنها در برخی از شرکت‌ها و در شغل‌های متفاوت یک طرح مینیمالیستی انجام دادند. برخی از دفترها بدون گیاه ماندند و برخی از دفاتر را با گیاهان مختلف تزئین کردند؛ آنها از کارمندان در مورد گیاهانی که در دفتر آنها ... بیشتر بخوانید »

ورزش و اثرات مثبت آن روی مغز

ورزش و فعالیت‌های بدنی نه تنها به سلامت قلب کمک می‌کند، بلکه برای حفظ شکل و فرم مغز نیز فوق‌العاده است. «کلودین پوتیه» هماهنگ کننده این مطالعه در دانشگاه مونترال گفت: با افزایش سن، رگ‌ها سخت می‌شوند، این پدیده در آئورت (شریان اصلی خروجی قلب قبل از رسیدن به مغز) آغاز می‌شود؛ تغییرات شناختی به دلیل بالا رفتن سن، کمی متغیر ... بیشتر بخوانید »

ماشینی تازه برای معلولان

انجینیرانچک قصد دارند خودروی موسوم به «البی» را که برای افراد معلول با صندلی های چرخدار طراحی شده،، بطور انبوه تولید کنند. برای بسیاری از معلولانی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند بردن صندلی چرخدارشان داخل ماشین بدون کمک دیگران مشکل بزرگی است. این ماشین به آنها اجازه می دهد که با صندلی چرخدار داخل ماشین، و بدون کمک دیگران از آن ... بیشتر بخوانید »

عینکی برای نابینایان

در مرکز تحقیقات و مطالعات پیشرفته در گوادالاخارای مکزیک، محققان برای افراد نابینا و کم بینا عینک های ویژه ای ساخته اند. هدف این پروژه تبدیل کردن عینک به وسیله ای جهت یاب است که فرد به کمک آن می تواند بدون برخورد با موانع ثابت یا متحرک، براحتی از نقطه ای به نقطه دیگر برود. عینک ها با ترکیب ... بیشتر بخوانید »