بایگانی/آرشیو ماهانه: جدی ۱۳۹۳

مهمترین سیاست امریکا در قبال افغانستان در سال ۲۰۱۴ چه بوده است؟

درود دوستان عزیزم! لطف نموده رویداد های مهم سیاست امریکا در قبال افغانستان در سال ۲۰۱۴ که از دید شما خیلی مهم بوده با ما شریک سازید. سپاس بیشتر بخوانید »

جایگاه کرامت انسانی در قانون اساسی افغانستان

هوشنگ مدثر ایوبی بدون تردید، اعتلای کرامت انسانی و پاسداری از آن در قانون اساسی جدید افغانستان، می تواند از اولویت های دولت پس از چند دهه جنگ به شمار رود. افغانستان در چند دهه گذشته جنگ های داخلی و خارجی بسیاری را تجربه کرده است و این جنگ ها سبب جفاهای زیادی در حق ملت و مردم این سرزمین ... بیشتر بخوانید »

افغانستان ۲ سال بعد نیاز به واردات میوه نخواهد داشت

فارسی رو: احمد فهیم جباری؛ مسوول پروژه ملی باغذاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان در زون شمال، می گوید که این کشور ۲ سال بعد نیاز به واردات میوه نخواهد داشت. به گفته وی، در افغانستان باغداری وسعت پیدا کرده و به زودی سردخانه ها هم فعال خواهند شد، لذا افغانستان دیگر نیازی به وارد کردن میوه از خارج ندارد. ... بیشتر بخوانید »

اوباما: ماموریت ما در افغانستان مسوؤلانه پایان یافت

منبع”صدای امریکا/آشنا” رئیس جمهور ایالات متحده ختم رسمی ماموریت نظامی ناتو در افغانستان را یک نقطۀ عطف برای کشورش خوانده گفت که طولانی ترین ماموریت نظامی در تاریخ امریکا، مسؤولانه پایان میآبد. قوماندانی نیروهای مساعدت امنیتی بین المللی یا آیساف، روز یکشنبه ماموریت جدید خود را که از اول ماه جنوری سال ۲۰۱۵ آغاز می شود، به گونه رسمی اعلام ... بیشتر بخوانید »

بازداشت یک زن انتحاری در هلمند

مقامات در ولایت هلمند از بازداشت یک زن انتحاری در این ولایت خبر می دهند. به نقل از  خبرگزاری رشد؛ فريد احمد عبيد، سخنگوی پولیس هلمند می گوید که يک زن كه قصد انجام حمله انتحاری در ولايت هلمند را داشت، قبل از رسيدن به هدف از سوی نيروهای امنيتی اين ولايت بازداشت گرديد. وی افزود که پوليس اين ولايت يک ... بیشتر بخوانید »

استخبارات همسایه در هرات فعال است

خبرگزاری رشید ؛ حمیدالله فاروقی، رئیس هیات اعزامی رئیس جمهور به هرات، در یک نشست خبری در هرات اظهار داشت دستگاه های استخباراتی همسایه در هرات فعال است. وی افزود ترور، اختطاف و نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی هرات ازچالشهای امنیتی در این ولايت مي باشد . فاروقی جغرافیای هرات را استثنایی دانست وگفت :” هرات با تهدیدات مختلفی داخلی ... بیشتر بخوانید »

عبدالکریم متین به عنوان والی ولایت پکتیکا تعیین شد

اداره مستقل ارگان های محلی کشور اعلام کرده که به تازگی عبدالکریم متین به عنوان والی ولایت پکتیکا تعیین شده است. به نقل از خبر گزاری بخدی ،این تصمیم بر اساس پیشنهاد اداره مستقل ارگان های محلی و منظوری ریاست جمهوری انجام شده است. اداره ارگان های محلی با نشر خبرنامه ای گفته است که آقای عبدالکریم متین روز گذشته ... بیشتر بخوانید »

پایان ماجرای گروگان گیری سیدنی آسترالیا با کشته شدن سه تن

طلوع نیوز: ماجرای گروگان گیری در شهرسیدنی آسترالیا با کشته شدن سه تن پس از۱۶ ساعت، پایان یافت. مقام ها آسترالیایی مرگ گروگان، یک مرد ۳۴ ساله و یک زن ۳۸ ساله را پس از انتقال آنها به شفاخانه، اعلام کردند. مقام‌های آسترالیایی می‌گویند که به دنبال حمله نیروهای ویژه بریک قهوه خانه در شهرسیدنی مهاجم مسلح که چندین تن ... بیشتر بخوانید »

قانون تجارت افغانستان باید مورد تجدید نظر قرار گیرد

خبر گزاری رشد ، نماینده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت‎داری با بیان اینکه افغانستان نیازمند افزایش صادرات و کاهش واردات است، دلیل افزایش واردات را فقدان کارگاه‎های بزرگ صنعتی در کشور عنوان کرد. به نقل از خبرگزاری رشد؛ احمد ضیا مسعود نماینده محمد اشرف‎غنی رئیس جمهور کشور در امور اصلاحات اداری و حکومت داری خوب روز گذشته در دیدار با ... بیشتر بخوانید »

تجاوز بر کودک ۴ساله در هلمند

یک دختر چهارساله در شهر لشکرگاه ولایت هلمند از سوی از افراد ناشناس مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. به نقل از خامه پرس ؛ گزارش‌ها می‌رسانند که بالای این کودک در منطقۀ شهید غلطان شهر لشکرگاه، در نزدیکی فرمان‌دهی پولیس تجاوز صورت گرفته‌است. تا کنون پولیس هلمند به گونۀ رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده‌است. اما بشیر احمد شاکر، ... بیشتر بخوانید »