بایگانی/آرشیو ماهانه: سنبله ۱۳۹۴

تعطیلات شنبه، برای کارکنان خصوصی و یا عامه

عبدالله عبدالله تعطیلات شنبه، برای کارکنان خصوصی و یا عامه در جهان امروزی کار و لذت بردن از زنده گی دو خواسته متضاد انسان مدرن است .داشتن کار از جمله حقوق اساسی بشر است که در میثاق های بین المللی کار، اعلامیه جهانی حقوق بشر و قوانین اساسی کشور ها منحیث یک حق پایه شناخته شده است. پس از انقلاب ... بیشتر بخوانید »

جوانان کابل در «جاده انتحار» گل پاشیدند

فعالان مدنی به پیشواز روز جهانی صلح، جاده‌هایی را که پیش از این شاهد بیشترین حمله انتحاری بود، گل پاشیدند و از طرف‌های درگیر خواستند تا به خواست انسانی صلح لبیک گویند. این راهپیمایی به ابتکار نهاد فرهنگی خاطره ‌آفرینان راه ‌اندازی شد و دختران و پسران تفنگ‌ها و تفنگچه‌ها را در قفس‌ها به بند کشیدند. آن‌ها در یک برنامه ... بیشتر بخوانید »

کتابخانه ملی بریتانیا از آرشیو کردن مدارکی درباره طالبان اجتناب کرد

کتابخانه ملی بریتانیا در لندن تصمیم گرفته است تا یک مجموعه بزرگ از اسناد و مدارک مربوط به طالبان را برای دور نگهداشتن از دسترس مردم، در آرشیو خود ذخیره نکند. این کتابخانه دلیل آن را بیم از نقض قوانین ضد تروریسم بریتانیا عنوان کرده است. این مجموعه از اسناد و مدارک، که مرتبط به طالبان افغانستان است، شامل روزنامه‌ها ... بیشتر بخوانید »

مردان تفنگ دارناشناس یک پولیس زن را درولایت پروان تیر باران کردند

مقام های محلی می گویند که افراد مسلح ناشناس یک پولیس زن را در ولایت پروان، تیر باران کردند. به نقل از خبرگزاری رشد، محمدزمان مموزی، فرمانده پولیس پروان این رویداد را تأیید می کند ومی گوید که این پولیس زن زرغونه نام داشت و مردان تفنگ دارناشناس این پولیس زن را روز جمعه در ولسوالی جبل السراج این ولایت هنگامی ... بیشتر بخوانید »

در مدیریت پاسپورت هرات چه می‌گذرد؟

سه مکتوب ریاست شورای ولایتی هرات که به فرماندهی پولیس این ولایت، برای گرفتن امر گذرنامه فرستاده شده است آقای علی‌زایی، از پاسخ به این پرسش که چرا در یک ماه ۳۱۸ نفر به فرماندهی پولیس ولایت هرات معرفی شده اند، طفره رفت یافته‌ها از مدیریت گذرنامۀ هرات نشان می‌دهد که در روند اخذ گذرنامه در این مدیریت، انبوهی از ... بیشتر بخوانید »

طالبان به خانه یک قوماندان پولیس محلی در بدخشان حمله کردند

گروه طالبان شب گذشته بر منزل حبیب الله قومندان پولیس محلی در ولسوالی وردوج بدخشان حمله کردند. مقام‌های محلی در بدخشان حمله طالبان را به خانه قومندان پولیس محلی را در این ولایت تایید کرد. نوید فروتن، سخنگوی والی بدخشان به خبرگزاری افق گفته است: “طالبان مسلح نیمه شب گذشته به خانه حبیب الله قومندان پولیس محلی ولسوالی وردوج حمله ... بیشتر بخوانید »

امضای پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم میان ترکمنستان و افغانستان

پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم در بخش‌های مبارزه با پول‌شویی و توسعۀ همکاری‌های بیشتر در بخش‌های ورزش، علم و تکنالوژی، تجارت و اقتصاد میان مقام‌های ترکمنستان و افغانستان به امضا رسید. به نقل از سلام وطندار قربانعلی بیردی محمدف، رییس جمهور ترکمنستان در نشستی خبری با رییس جمهور غنی امروز (پنج‌شنبه) گفت که کشورش آمادۀ همکاری‌های بیشتر با افغانستان است. ... بیشتر بخوانید »

شورای ملی احزاب اسلامی جهادی اعلام موجودیت کرد

حرکت جدید زیر نام«شورای ملی احزاب جهادی اسلامی» در افغانستان با حضور احزاب و گروه‌های پیشین جهادی در افغانستان اعلام موجودیت کرد. در مراسم گشایش شورای ملی احزاب جهادی شماری از چهره‌های بانفوذ سیاسی و جهادی به شمول صبغت‌الله مجددی، کریم خلیلی و احمدضیا مسعود حضور داشتند. به نقل از خبرگزاری رشد؛ صبغت الله مجددی، یکی از رهبران جهادی در ... بیشتر بخوانید »

عاکفی: متهمان به تقلب در انتخابات گذشته محاکمه نشده اند

شاه‌سلطان عاکفی، رییس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می‌گوید که در انتخابات‌ گذشته هیچ یک از کسانی که متهم به تقلب بوده اند، محاکمه نشده اند. ادعاهای مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، به تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان انجامید. آقای عاکفی که امروز در نشست مشترک کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی با نماینده‌گان مجلس سنا صحبت می‌کرد، ... بیشتر بخوانید »

زنده های کم ارز، مرده پرستان گورستان های خالی

محمد نوید “جویا” زنده های کم ارز، مرده پرستان گورستان های خالی از آنجاییکه معلوم است از آغاز شکل گرفتن جنبش های روشنفکری و شکل گری جنبش های قبیله ای در افغانستان اشخاصی آزاده ای سر از میان مردم این مرز بوم برون کرده است و افتخارات برای مردم که در این جغرافیا زندگی می کنند کسب کرده اند، بیشترین ... بیشتر بخوانید »