عاکفی: متهمان به تقلب در انتخابات گذشته محاکمه نشده اند

شاه‌سلطان عاکفی، رییس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می‌گوید که در انتخابات‌ گذشته هیچ یک از کسانی که متهم به تقلب بوده اند، محاکمه نشده اند.

ادعاهای مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، به تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان انجامید.

آقای عاکفی که امروز در نشست مشترک کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی با نماینده‌گان مجلس سنا صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی به هیچ‌کسی پاسخ‌گو نیستند و آن‌ها در آینده باید به مردم پاسخ‌گو باشند.

اعضای مجلس سنا نیز با تأکید بر این موضوع گفتند که صلاحیت‌های قانونی کمیسیون‌ها باید محدود شود و آن‌ها در آینده به مردم و هر دو مجلس پاسخ‌گو باشند.

این سناتوران می‌گویند که اگر متقلبان انتخاباتی محاکمه می‌شدند، دیگر کسی جرأت نمی‌کرد دست به تقلب در انتخابات بزند. به گفتۀ آن‌ها مجازاتی که اکنون در قانون انتخابات برای متقلبان در نظر گرفته شده، آن‌ها را از فساد و تقلب باز نمی‌دارد و باید مجازات قانونی شدیدتری برای متقلبان در نظر گرفته شود.

آن‌ها هم‌چنان می‌گویند که «فرهنگ معافیت» در سال‌های گذشته در افغانستان وجود داشته و این فرهنگِ «حمایت از قانون‌شکنان» باید از بین برده شود.

رییس کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی هم‌چنان می‌گوید که آن‌ها تا کنون برای نظرخواهی از مردم دربارۀ اصلاح نظام انتخاباتی، به هفت ولایت کشور سفر کرده اند.

عاکفی می‌گوید که مردم این ولایت‌ها نظرهای مشابهی نسبت به اصلاح نظام انتخاباتی دارند. به گفتۀ او، مردم در انتخابات‌های گذشته با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده اند، اما به هیچ یک از مشکلات آن‌ها رسیده‌گی نشده است.

معاون سنا: هیچ مشکلی بر سر راه توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی وجود ندارد

آقای عاکفی هم‌چنان می‌گوید که در این زمینه با رهبران جهادی در کابل دیدار داشته اند و نظرهای سناتوران را نیز برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی در نظر می‌گیرند.

در همین حال، سناتوران با استقبال از تشکیل کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی، گفتند که آن‌ها خواستار اصلاحات جدی در کمیسیون های انتخاباتی هستند.

آنان می‌گویند که بخشی از تلقب‌ها در انتخابات‌های گذشته مربوط به کارت‌های فعلی انتخابات است و این کارت‌ها نیاز به بازنگری جدی دارند.

آنان با انتقاد از تعلل حکومت در توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیکی، گفتند که حکومت باید تا کنون این شناس‌نامه‌ها را توزیع می‌کرد تا دیگر رأی‌دهنده‌گان نیاز به کارت جداگانه‌یی برای رأی‌ دادن نمی‌داشتند.

محمدعلم ایزدیار، معاون مجلس سنا در این نشست گفت که هیچ مشکلی بر سر راه توزیع شناس‌نامه‌‌های الکترونیکی وجود ندارد و اگر حکومت در زمینۀ توزیع آن تعلل نمی‌کرد، اکنون بسیاری از مشکلات حل شده بودند.

آقای ایزدیار هم‌چنان گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی باید به مفهموم واقعی آن مستقل، حرفه‌یی، بی‌طرف و غیرسیاسی باشند.

به گفتۀ او، در قانون فعلی انتخابات صلاحیت‌های «بی‌حدوحصر» به دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات داده شده است که این موضوع دست آن‌ها را در تقلب باز نگه‌می‌دارد.

معاون مجلس سنا هم‌چنان گفت که سیستم انتخابات باید از اکثریتی به مختلط تغییر یابد تا آهسته آهسته نقش و جایگاه احزاب در انتخابات برجسته شود.

آقای ایزدیار افزود که احزاب کنونی افغانستان نه تنها قومی هستند، بل‌که «فردی» هستند و در این احزاب، دیگران به دور «فرد» جمع شده اند. به گفتۀ او، افغانستان نیاز به احزابی دارد که افغانستان‌شمول باشند با معیارهای پیش‌بینی شده در قانون برابری کنند.

کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی پس از اختلاف‌های چندین ماهه میان ریاست جمهوری و ریاست اجرایی، چندی پیش آغاز به کار کرد. انتظار می‌رود این کمیسیون اصلاحاتی را در نظام انتخاباتی کشور بیاورد که از تقلب‌های گسترده در انتخابات‌های بعدی جلوگیری کند.

منبع” سلام وطندار”

۲۷۹ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*