امضای پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم میان ترکمنستان و افغانستان

پنج توافق‌نامه و یادداشت تفاهم در بخش‌های مبارزه با پول‌شویی و توسعۀ همکاری‌های بیشتر در بخش‌های ورزش، علم و تکنالوژی، تجارت و اقتصاد میان مقام‌های ترکمنستان و افغانستان به امضا رسید.

به نقل از سلام وطندار قربانعلی بیردی محمدف، رییس جمهور ترکمنستان در نشستی خبری با رییس جمهور غنی امروز (پنج‌شنبه) گفت که کشورش آمادۀ همکاری‌های بیشتر با افغانستان است. او بر همکاری ترکمنستان در روند گفت‌و‌گوهای صلح افغانستان تأکید کرد و گفت که با حمایت سازمان مل متحد آماده است شامل این روند گردد.

رییس جمهور ترکمنستان که امروز به کابل رسید، افزود که کار پایپ‌لاین «تاپی» به زودی آغاز خواهد شد. او همچنان در این نشست از افزایش پنج برابر صادرات برق برای افغانستان خبر داد.

رییس جمهور ترکمنستان افزود که آماده است تا در راستای مبارزه با مواد مخدر، مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه با افغانستان همکاری داشته باشد. او همچنان خاطرنشان ساخت که کمک‌های‌شان به افغانستان را بدون «دخالت در امور داخلی» انجام می‌دهند.

 رییس جمهور غنی با استقبال از افزایش پنج برابر برق وارداتی از این کشور خواهان همکاری بیشتر ترکمنستان در بخش‌های ‌خط‌آهن و تجارت شد. آقای غنی از این کشور به عنوان همسایه‌یی نیک و شریک اقتصادی یاد کرد و گفت که روابط میان دو کشور همواره خوب بوده است. غنی افزود که مراحل اجرایی پروژۀ تاپی در آینده‌یی نزدیک آغاز می‌شود.

پروژۀ انتقال پایپ‌لاین گاز ترکمنستان یا تاپی، خط لوله‌یی است که یک هزار و ۶۸۰ کیلومتر طول داشته و قرار است روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز را از ترکمنستان به هند انتقال دهد. بر بنیاد برنامه‌ریزی‌ها این پروژه در سال ۲۰۱۸ اجرایی می‌شود.

این خط لوله از هرات و قندهار افغانستان به پاکستان گذشته و از مولتان، کویته و پنجاب به هند انتقال می‌یابد. پروژۀ پایپ‌لاین تاپی برای افغانستان و پاکستان از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است. بر بنیاد طرح نخست، با عملی‌شدن این پروژه سالانه دو میلیارد تن گاز نصیب افغانستان خواهد شد

انتهای پیام/

۲۹۷ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*