چالش های انتخابات آینده

در کنار این، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز قریب به یک‌ماه پیش اعلام کرد که حکومت افغانستان برای برگزاری انتخابات با چالش‌های امنیتی و مالی رو به رو است. این کمیسیون هشدار داد که اگر این چالش‌ها رفع نشود، آنها قادر به برگزاری انتخابات نخواهد بود. به گفته این کمیسیون، در چنین وضعیتی اگر انتخابات برگزار هم شود، شفاف نخواهد بود و بحران بزرگ دیگری را به میان خواهد آورد.

از سوی دیگر، وضعیت امنیتی در کشور نسبت به هروقت دیگر در حال بدتر شدن است. اکنون، در بیست و دو ولایت عملا جنگ جریان دارد و گروه‌های تروریستی بیش از هر زمانی جغرافیای جنگی شان را گسترش داده و گفته می شود که بیش از چهل درصد خاک  افغانستان در کنترول هراس افگنان است.

در انتخابات های گذشته، نا امنی ها بیشتر در مناطق جنوب و جنوب شرق متمرکز بود و مناطق کمتری را در برمیگرفت، اما حالا، نا امنی‌ها افزون بر این مناطق، به بخش شمال، شمال شرق و غرب افغانستان نیز کشانده شده و در کنار طالبان، گروه داعش هم در ولایات کندز، بدخشان، بغلان، فاریاب، سرپل، جوزجان و بخش هایی از ولایت های غربی حضور چشمگیر دارند.

چالش دیگری که بر سر راه انتخابات سالم و شفاف وجود دارد، مشخص نشدن فهرست رای‌دهندگان، حوزه‌ها و مراکز انتخاباتی است. نبود رقم دقیق رای دهندگان و جنجال‌های برخواسته از آن، یکی از دلایل اصلی بحران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۳ بود.

رهبران حکومت آن‌چنان که در موافقتنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی درج شده، بارها وعده داده اند که انتخابات پارلمانی را شفاف تر از گذشته ها برگزار خواهند کرد. رهبران حکومت تدکره های الکترونیکی و توزیع آن را اساس تثبیت هویت رای دهندگان و زمینه ساز شفافیت انتخابات خوانده بودند؛ اما آنچه که اکنون دیده می شود، روند توزیع تذکره های الکترونیکی با مشکل رو به رو است و هنوز آغاز نشده است.

بحث های برخواسته در خصوص حوزه‌های انتخاباتی دیگر چالشی است که انتخابا آینده با آن رو به رو است. کمیسیون ویژه ای که برای اصلاحات سیستم انتخاباتی تشکیل شده بود، با مطرح ساختن بحث حوزه‌های انتخاباتی و گزینه‌ای برای کوچک تر ساختن این حوزه ها، سنگ دیگری را بر سر راه برگزاری انتخابات پارلمانی انداخت و اکنون کوچک شدن حوزه‌های انتخاباتی و یا ادامه پروسه قبلی، بحث حل ناشده‌ است.

منبع: هشدار

آصف سحر

۱۲۰ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*