امور کمکی در راه اصلاح خودی

کسی که خواهان پیمودن راه تزکیه و اصلاح باشد، قبل ازهمه باید خود را در یک فضای مناسب قرار داده تا او را بیاد مرگ و آخرت بیاندازد. باید خود را به فرمان برداری از الله متعال و عبادتش عادت دهد، به تلاوت روزمرۀ یک جزء قرآن التزام ورزیده، نمازهای پنجگانۀ خود را با جماعت در مسجد ادا نماید، به ویژه ادای نمازهای فجر وعشاء که برمنافقین مشکل است، به سنت مؤکدۀ پیغمبر(صلی الله علیه وسلم) مواظبت نماید.

با روزه گرفتن نفلی روزهای دوشنبه و پنجشنبه علیه نفس خود جهاد نماید، سنت های عملی چون خواندن دعا های مسنون در هنگام پوشیدن لباس، وخوردن طعام …و مناسبات دیگر را حفظ نماید.

خود را با قیام اللیل عادت داده، قیام از بزرگترین کارهای نیک بوده، واز والاترین اعمالیست که انسان را به الله نزدیکتر ساخته و دل را جلا میدهد، شب آن مدرسه ایست که علمای ربانی این امت ازآن فارغ التحصیل شده اند..

باید خود را قبل از خواب به محاسبه کشانده؛ برکوتاهی ها ملامت نماید، و هر روز تعهد نماید که راه را با جدیت و عزیمت و تلاش ادامه خواهد داد..

باید به زیارت قبور رفته، وبر حالات مرده گان وزندگی قبر بیاندیشد، زیاد صدقه داده ودر راه الله انفاق نماید، در همصحبتی مردم صالح و نیکوکار بنشیند که دیدار آنها او را بیاد آخرت اندازد..

قبل ازهمه.. لازم است تا با دعاء و نیایش عاجزانه به درگاه الله متعال رو آورده با پافشاری و الحاح از او کمک و مدد طلب نماید..

این کارها- إن شاء الله تعالی- ضامن پاکسازی وجلای قلب از زنگ و گناه بوده، آنرا با موعظه سریعتر متأثر ساخته، وآخرت را بزرگترین خواهش او می گرداند. درین حالت ریشه کن کردن امراض قلبی آسان شده ودر عوض تخم محبت الله متعال، که منتهای خواهش صالحین است کشت می نماید..

شاعری در باره محبوب خود می نویسد:
یاد وخاطره هایت چنان شیرین است که نوشیدنی و خوردنی را ازیاد می برد و از توشه گرفتن غافل می سازد.

از روشنائی نور روی تو تاریکی ها روشن گردیده . واز صحبت تو در پس او تیزرفتار است، که اگر از خستگی راه شکایت کند به او وعده ده که روح القدوس ترا در وعده گا استقبال خواهد کرد.

باید حدیث پیغمبر گرامی اسلام را همیشه بیاد آوریم که بعد از تلاوت آیت قرآنی ذیل: للذين احسنوا الحسنی و زيادة” فرمود: ” وقتیکه اهل بهشت به بهشت و اهل دوزخ به جهنم داخل می شوند، فریاد گری چنین ندا می کند: ای اهل بهشت! الله متعال به شما وعده ای داده بود که می خواهد آنرا به انجام رساند.

اهل بهشت می گویند: این کدام وعدۀ الهی است که عملی نشده؟ آیا میزان حسنات مارا سنگین و روهای مارا سفید نگردانید و مارا داخل بهشت فرموده و از آتش جهنم نجات نداد؟ پیغمبر فرمود: حجاب برداشته می شود و باشندگان بهشت بسوی الله متعال نگاه می کنند، هیچ چیزی داده شده نمی باشند که محبوب تر از لذت نگاه کردن بسوی الله متعال باشد.(روایت مسلم)

 

منبع :اصلاح آنلاین

۲۳۳ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*