مجلس سنا:طالبان جنایت کارند نه مخالف سیاسی!!

اعضای مجلس سنا با انتقاد از سخنان رییس جمهور اشرف غنی در روز معلم، می گویند که طالبان مخالفین سیاسی دولت افغانستان نیستند؛ بلکه این گروه جنایت کار جنگی اند.
به  نقل از خبرگزاری جمهور؛ سناتوران در مجلس سنا از رییس جمهور غنی می خواهند که دوست و دشمن مردم افغانستان را از هم تفکیک کرده و خط مشی قاطعی را در برابر هراس افگنان روی دست گیرند.
رییس جمهور اشرف غنی، هفته گذشته در روز معلم، طالبان را مخالفین سیاسی افغانستان خواند و از آنان خواست که جنگ را کنار گذاشته و برای ایجاد افغانستان با ثبات کار کنند.
با این حال؛ رفیع الله گل افغان معاون دوم مجلس سنا با اشاره این اظهارات آقای غنی گفت: “مخالفین سیاسی کسانی اند که فکر و نظرش مخالف دولت باشد نه با تفنگ، توپ، انفجار و انتحار با مردم مخالفت کنند، اینان دشمنان مردم افغانستان اند”.
آقای گل افغان افزود: در ۱۳ سال گذشته حامد کرزی برای طالبان بغل باز گرفت تا آنان بیایند؛ اما نیامدند.
او طالبان را جنایت کاران جنگی خواند و از رییس جمهور غنی خواست که جنایت کاران جنگی را از مخالفین سیاسی تفکیک کند.
سناتوران بیان داشتند که حکومت جدید باید تعریف مشخصی از دوست و دشمن افغانستان داشته باشد.
خالقداد بلاغی گفت: ” حکومت باید تعریف واضح از دوست و دشمن داشته باشد، سخنان آقای غنی در حقیقت به عملکرد طالبان مشروعیت می دهد، اگر این طور باشد نیروهای امنیتی و مردم همه روزه جان‌های خود را در مبارزه با طالبان از دست می دهند؛ پس این فداکاری‌های آنان بی معنی خواهد شد”.
آقای بلاغی یادآور شد: مصالحه با طالبان در ۱۳ سال گذشته ناکام بوده و حکومت فعلی باید راه کار مشخصی را در این مورد جستجو کند.
به گفته او؛ مردم افغانستان به رشد سیاسی کافی رسیده اند و نزدیک شدن حکومت به طالبان بدون این که صلح و ثبات در کشور تامین گردد، خط قرمز افغانها است.
در همین حال؛ برخی سناتوران می گویند که هنوز زود است در مورد خط مشی آقای غنی در برخورد با طالبان قضاوت کرد.
به گفته آنان؛ طالبان خط مشی خود را در دیدار با زندانیان پلچرخی به وضوع با طالبان اعلام کرده است.
آقای غنی، خطاب به زندانیان گفت: زندانی که سرباز یا افسر نیروهای امنیتی را کشته باشند آزاد نخواهد شد.
عبدالله امینی- مجلس شورای ملی

۴۷۵ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*