خشونت علیه خبرنگار ان افزایش یافته است!

رئیس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) گفت در سال روان ۷ خبرنگار کشته شده است که این نشان دهنده افزایش در خشونت علیه خبرنگاران است.
صدیق الله توحیدی در نشست خبری امروز در کابل افزود در سال گذشته ۳ خبرنگار کشته شده بود. mudaser75
به نقل از خبرگزاری رشد، وی افزود در ۲ هفته گذشته ۱۸ خبرنگار مورد لت و کوب، شکنجه، زندانی موقت و تهدید قرار گرفته است و نشرات یک رادیوی محلی در بغلان متوقف شده است.
آقای توحیدی خاطرنشان کرد در کندوز نیز مدت ۱ سال است که برخورد مناسب با رسانه ها صورت نمی گیرد.
رئیس “نی” گفت والی کندوز خود شخصا کامره را از دست خبرنگاران گرفته و مانع فعالیت خبری رسانه های شده است؛ خودکامگی های والی کندز و لت و کوب خبرنگاران از سوی وی نقض صریح آزادی بیان و دموکراسی است.
آقای توحیدی افزود در حوزه شمال شرق افغانستان ۲۱ خبرنگار از والی کندوز شکایت کرده اند.
وی از رئیس جمهور کشور خواست در مورد والی کندوز تصمیم لازم را اتخاذ کند.
به گفته توحیدی والی غزنی نیز از مقامات دولتی در این ولایت خواسته است با خبرنگاران همکاری نکنند.
صدیق الله توحیدی در ادامه کنفرانس خبری امروز از رسانه ها به ویژه رسانه های چاپی خواست برای پرهیز از حمله به باورها، اعتقادات و دین مردم و نیز بهانه ندادن به دشمنان آزادی بیان و دموکراسی برای سوء استفاده، در چهارجوب قانون رسانه های همگانی، قانون اساسی و موازین اخلاقی رفتار کنند.
قابل ذکر است چند روز پیش روزنامه “افغانستان اکسپرس” مقاله را به چاپ رسانده بود که به باور کارشناسان امر و برخی رهبران جهادی توهین به خداوند و پیامبر(ص) قلمداد شد و به نقل از بخدی امروز ۱۵ کارمند یک مطبعه را به دلیل چاپ این مطلب کفرآمیز بازداشت شده است.
کارشناسان بر این باورند که عدم رسیدگی جدی به شکایات خبرنگاران از سوی دولت یکی از دلایل اصلی افزایش خشونت علیه خبرنگاران است.
رئیس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) از رئیس جمهور داکتر اشرف غنی احمد زی خواست برای چرخش آزاد اطلاعات و تقویت مبارزه با فساد اداری قانون دسترسی به اطلاعات را توشیح کند.
صدیق الله توحیدی افزود قانون دسترسی به اطلاعات نیاز به نظرخواهی دوباره ندارد.
وی تاکید کرد این قانون به تصویب شورای ملی رسیده و برای توشیح به رئیس جمهور فرستاده شده است.
قانون دسترسی به اطلاعات دارای ۶ فصل و ۳۰ ماده می باشد.
رئیس “نی” گفت در ۳ سال گذشته، قانون دسترسی به اطلاعات توسط نهادهای دولتی، وزارت های اطلاعات و فرهنگ و عدلیه و نهادهای غیر دولتی به شمول حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی)، کمیته مصونیت خبرنگاران، شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر و دیده بان شفافیت افغانستان مورد بررسی قرار گرفته است.
قابل ذکر است در ۱۳ سال گذشته به دلیل نبود قانون دسترسی به اطلاعات هیچ گزارش تحقیقی مستند در کشور ثبت نشده است.
وی تاکید کرد قانون دسترسی به اطلاعات باعث می شود رسانه ها به اسناد دولتی دسترسی داشته باشند و در این صورت بهتر می توان با فساد اداری مبارزه کرد.

انتهای پیام/

۴۹۲ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*