mudaser102شماری از دانشجویان دانشگاه کابل و برخی دیگر از دانشگاه های کشور، در واکنش به نشر یک مقاله در روزنامه افغانستان اکسپرس، که محتوای آن ضد دینی خوانده شده، امروز (شنبه) تظاهرات کردند.

به نقل از خبر گزاری بخدی ؛ متعرضان می گویند که در این مقاله “تعرض های بی باکانه و گستاخانه” علیه پیامبر اسلام صورت گرفته و این قابل قبول نیست.
روزنامه افغانستان اکسپرس چندی پیش مقاله ای زیر عنوان اسلام، داعش و طالبان به نشر رساند که واکنش های زیادی را در پی داشت.
به دنبال نشر این مقاله که به زبان انگلیسی بود، عبدالرب رسول سیاف از عالمان دینی و رهبر جهادی مسوولان روزنامه افغانستان اکسپرس را کافر خواند.
رییس جمهور احمد زی نیز در جلسه ای با شماری از عالمان دینی، نشر این مقاله را توهین به تمام امت اسلامی عنوان کرد و به وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور دستور داد که این موضوع را پی گیری کند.
گفته می شود که مسوولان روزنامه افغانستان اکسپرس به دلیل نشر این مقاله، از سوی نهادهای امنیتی مورد بازپرس قرار گرفته و نشرات این روزنامه نیز متوقف شده است.

این روزنامه، یک روز قبل از نشر این مقاله، با انتشار اعلامیه ای، از تمامی مردم افغانستان و روحانیون پوزش خواسته است.

در اعلامیه آمده که به دلیل تراکم مطلب، وقت کم و سرعت بالای کار، این مقاله به شکل اشتباهی چاپ شده و نشر آن در دستور کار نبوده است.

روزنامه افغانستان اکسپرس گفته است که این مقاله از سوی یک همکار قلمی آنها که در خارج از افغانستان به سر می برد، نوشته شده و بدون اینکه محتوای آن بررسی شود، زیر چاپ رفته است.
بسته شدن دروازه های دانشگاه کابل
تظاهرکنندگان امروز که بیشترشان دانشجویان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل بودند، دروازه های این دانشگاه را برای چند ساعت بستند.
آنان با تجمع در برابر دروازه اصلی دانشگاه، برای چند ساعت مانع رفتن دانشجویان به دانشگاه کابل شدند.
تظاهرات کنندگان که شمارشان به ده ها تن می رسید، از دولت خواستند تا مسوولان روزنامه افغانستان اکسپرس را محاکمه کند.
در قطعنامه هفت ماده ای که از سوی معترضان منتشر شده، همچنان از علمای دینی و رهبران جهادی کشور خواسته شده تا در مقابل نشر مطالب “کفر آمیز” ایستادگی کنند.
در تظاهرات امروز در مقابل دانشگاه کابل، شماری از دانشجویان دیگر دانشگاه های کشور نیز شرکت کردند.
آنان در این تظاهرات با شعارهای “از دموکراسى بيزاريم”، “تطبيق و دعوت به دموکراسى، توهين به مقدسات اسلام” و “زنده باد اسلام و قرآن” گفتند که مسوولان روزنامه افغانستان اکسپرس باید مجازات شوند.

انتهای پیام/

۴۸۶ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*