اسرائیل سفیر خود را از سویدن فراخواند

تسنیم: رژیم صهیونیستی سفیر خود را از سویدن در اعتراض به برسمیت شناختن دولت فلسطین فراخواند.

به گزارش هاآرتص، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی سفیر خود را از استکهلم پایتخت سویدن در اعتراض به برسمیت شناختن دولت فلسطین فراخواند.

کارل بیلدت وزیر خارجه سویدن امروز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور دولت فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.

پیش از این یک مقام ارشد اسرائیلی به روزنامه هاآرتص گفته بود که دولت سویدن روز گذشته به تل آویو اطلاع داده است که این کشور امروز پنج شنبه (۸ آبان) دولت فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

استفان لوفون نخست وزیر جدید سویدن پیش از این در مراسم تحلیف در سخنانی تاکید کرده بود که سیاست خارجی دولت وی این خواهد بود که سویدن دولت فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

اسرائیل به شدت نسبت به این اقدام دولت سویدن اعتراض کرده بود و سفیر این کشور را فراخوانده بود و مراتب اعتراض شدید خود را به وی اعلام کرده بود.

در پاسخ به اعتراض اسرائیل هم نخست وزیر و هم وزیر خارجه سویدن تاکید کرد که این اقدام یعنی به رسمیت شناختن دولت فلسطینی همین فردا اتفاق نخواهد افتاد و تنها پس از مذاکره و رایزنی با رژیم اسرائیل عملی خواهد شد.

در عین حال لوفون در جریان نشست کمیته روابط خارجی پارلمان سویدن که روز دوشنبه برگزار شد تاکید کرد که به رسمیت شناختن دولت فلسطینی به زودی اتفاق خواهد افتاد.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ میلادی دولت مستقل فلسطینی را رسمیت شناخته ولی اتحادیه اروپا و اکثر کشورهای اروپایی هنوز دولت فلسطین را به رسمیت نشناخته اند.

تصمیم سویدن برای به رسمیت شناختن فلسطین با توجه به جایگاه مهم این کشور در سیاست خارجی اتحادیه اروپا توجه زیادی را به خود معطوف کرده است. این اظهارات همچنین می تواند با انتقاد شدید اسرائیل و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو شود.

در بین کشورهای اتحادیه اروپا نیز مجارستان، لهستان و اسلواکی تاکنون دولت فلسطینی را به رسمیت شناخته اند که این اقدام نیز پیش از پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا بوده است.

سویدن نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا است که دولت فلسطینی را به رسمیت شناخته است.

انتهای پیام/

۲۰۱ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*