دانشگاه های افغانستان تا دوشنبه هفته آینده تعطیل شد

mudaser126به نقل از خبرگزاری بخدی ؛ مقام های وزارت تحصیلات عالی کشور می گویند که بر اساس فیصله این وزارت، تمامی دانشگاه های کشور به شمول موسسات تحصیلات عالی به مناسبت محرم الحرام و عاشورا تا دوشنبه هفته آینده تعطیل است.
عظیم نور بخش، سخنگوی این وزارت در مصاحبه با خبرگزاری بخدی گفت: “فیصله ما این است که تمامی دانشگاه های کشور از شنبه تا دوشنبه تعطیل است و سر از روز سه شنبه، دوباره دانشگاه ها باز خواهد شد.”
آقای نور بخش می گوید که روزهای شنبه و یک‌شنبه به دلیل ازدحام سرک ها به مناسبت محرم الحرام و سینه زنی عزاداران امام حسین، تعطیل است و روز دوشنبه نیز به مناسبت عاشورای حسینی در کشور تعطیلی عمومی است.
وزارت تحصیلات همچنان در اطلاعیه ای اعلام کرده که تمامی دانشجویان در خوابگاه باید به روز پنجشنبه این مکان را ترک کنند و با آغاز دوباره دروس دانشگاه در روز سه شنبه می توانند به خوابگاه برگردند.
ظاهرا این تصمیم وزارت تحصیلات عالی به دلیل ازدحام سرک ها و احترام به عاشورای حسینی گرفته شده اما دلیل اصلی تعطیلی دانشگاه ها و بیرون کردن دانشجویان پسر و دختر از خوابگاه های دولتی، جلوگیری از تنش های مذهبی میان این دانشجویان است.
پیشتر (۳ قوس ۱۳۹۱) درگیری شدید مذهبی میان دانشجویان در خوابگاه دانشگاه کابل رخ داد که در نتیجه این درگیری دو تن کشته و ۱۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.
مشاجره لفظی بین دانشجویان دانشگاه کابل پس از آن به درگیری کشانده شد که شماری از محصلان مانع برگزاری مراسم عاشورا در مسجد خوابگاه این دانشگاه شدند.
پس از این درگیری وزارت تحصیلات عالی کشور در خبرنامه ای اعلام کرده بود که تمامی دانشگاه ها در شهر کابل به شمول دانشگاه مرکزی کابل، طبی، شهید برهان الدین ربانی و پول تخینک کابل برای ده روز تعطیل است.
در همین حال وزارت امور داخله کشور نیز از آمادگی ها برای تامین امنیت برگزاری مراسم عاشورا خبر داده است.
این وزارت گفته است که یک کمیسیون در چوکات این وزارت موظف شده تا امنیت شهر را در این روز کنترول کنند.
امروز جمعه ۹ عقرب، برابر با هفتم ماه محرم است که مسلمانان شیعه در این روز به مساجد، تکایا و جاده ها به سینه زنی و نوحه خوانی برای امام حسین (امام سوم شیعیان) و یارانش می پردازند.

انتهای پیام/

۱۹۰ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*