عینکی برای نابینایان

Untitled

در مرکز تحقیقات و مطالعات پیشرفته در گوادالاخارای مکزیک، محققان برای افراد نابینا و کم بینا عینک های ویژه ای ساخته اند. هدف این پروژه تبدیل کردن عینک به وسیله ای جهت یاب است که فرد به کمک آن می تواند بدون برخورد با موانع ثابت یا متحرک، براحتی از نقطه ای به نقطه دیگر برود.

عینک ها با ترکیب فناوری فراصوت، حسگرهای صوتی و راهنماهای موقعیت یاب، موانع را تشخیص می دهند و با استفاده از صدا، کاربر را از وجود آنها آگاه می کنند.

پیش از این نیز محققان عینک های هوشمند مشابهی را ارائه کرده اند، ولی نکته ای که سبب تمایز این نمونه مکزیکی می شود، استفاده از فناوری فراصوتی و در نتیجه قابلیت تشخیص موانع شفاف است.

آلفونسو روخاس دومینگز، یکی از محققان این پروژه می گوید: «پروژه موسوم به “راهنمای هوشمند” در پی تولید عینکی هوشمند است که بتواند افراد با مشکل بینایی را در زندگی روزانه یاری برساند. اموری چون شناسایی مدارک، بلیت ها و رنگ ها. همچنین بتواند در حرکت کردن، شناسایی موانع و انتخاب جهت درست با استفاده از جهت یاب، حسگرهای فراصوتی و دو دوربین، فرد را تا رسیدن به مقصد هدایت کند.»

در کنار تبادل اشعه های فرا صوت با محیط اطراف، این فناوری توانایی تشخیص رنگ ها و نوشته های مختلف بر سطوح متفاوت را دارا است و مثلا قادر است اسکناس ها و یا تابلوهای هشدار متفاوت را از هم باز بشناسد.

محققان تلاش دارند تا این وسیله با قیمتی میان ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو روانه بازار شود.

انتهای پیام/

۲۰۴ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*