ماشینی تازه برای معلولان

403x296_280154_new-car-offers-freedom-for-disableانجینیرانچک قصد دارند خودروی موسوم به «البی» را که برای افراد معلول با صندلی های چرخدار طراحی شده،، بطور انبوه تولید کنند.

برای بسیاری از معلولانی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند بردن صندلی چرخدارشان داخل ماشین بدون کمک دیگران مشکل بزرگی است. این ماشین به آنها اجازه می دهد که با صندلی چرخدار داخل ماشین، و بدون کمک دیگران از آن خارج شوند.

یک کنترل از راه دور در جلوی در به آسانی امکان باز شدن در خودرو را می دهد و صندلی چرخدار با استفاده از یک سطح شیب دار داخل ماشین می شود. بعد از آن صندلی چرخدار در داخل ماشین مهار شده و درها بسته می شوند.

لادیسلاو برزدیل، مدیر پروژه خودرو البی می گوید: «طراحی و توسعه نهایی ویژگی های مختلف و عناصر ایمنی خودرو سه سال طول کشید. در سال آخر ما مشغول تنظیم بخش های مختلف خودرو بودیم بطوری که این ماشین ، برآورده کننده همه نیازهای رانندگی با صندلی چرخدار باشد.»

ماشین البی ۲۴۸ سانتی متر طول و ۱۳۳ سانتی متر عرض دارد که این امکان را فراهم می کند که ماشین در فضاهای تنگ و باریک از جلو پارک شده و راننده به طور مستقیم به پیاده رو دسترسی داشته باشند. وزن این ماشین ۴۰۰ کیلوگرم است و می تواند چمدان کوچکی در آن جای داد. سرعت البی می تواند تا ۸۰ کیلومتر درساعت برسد.

فرانتیسک تروندا، راننده یکی از این ماشین ها می گوید: «من از این ماشین راضی ام بخاطر اینکه چیزی شبیه به نوعی استقلال و آزادی تازه ای به من میدهد. هشت سال پیش من باید از همسر یا پسرم می خواستم که مرا به این طرف و آنطرف ببرند. اما حالا من خودم می توانم از خودرو استفاده کنم و بهمین خاطر راضی ام.»

ماشین «آلبی» تنها برای افراد معلولی قابل استفاده است که می توانند کاملا از هر دو دست خود استفاده کنند. تست های رانندگی این خودرو به اتمام رسیده و اجازه تردد در جاده ها را چهار سال پیش بدست آورده است. این ماشین اکنون با قیمت ۱۵ هزار یورو در بازار در دسترس است.

انتهای پیام/

۲۰۱ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*