گزارش مفصل در مورد کابل بانک از سوی یک روزنامه غیر دولتی نشر شد

روزنامه غیر دولتی “اطلاعات روز” گزارش مفصلی در مورد کابلبانک زیر نام “بزرگترین کلاه‌برداری مالی در تاریخ افغانستان” که در نوع خود اولین گزارش تحقیقی از بزرگترین اختلاس مالی در کشور است را امروز به نشر رساند.

در این گزارش، کابلبانک یا همان بانک بزرگ خصوصی در کشور را از بدو تاسیس تا زمان بحران معرفی کرده و موضوعات مفصل در مورد ابعاد مختلف قضایای اختلاس، سهام داران، جدول زمانی رخ دادهای این بانک، تخطی های قانونی و مقرراتی، قضایای عمومی شامل (قرضه ها، مصارف، مساعدت ها و قباله جات)، اجراعات جزایی در مورد عوامل بحران کابل بانک، حصول دارایی ها و در نهایت لیست ۲۲۷ نفری قرضه افشا نشده کابلبانک را به نشر رسانده است.
مسئولان روزنامه اطلاعات روز این گزارش را بر بنیاد اسناد به دست آمده شان از بانک مرکزی افغانستان و کابلبانک تهیه کرده اند.
در قسمت اول این گزارش مقاله ای زیر نام بحران کابلبانک؛ کلاه برداری مالی با حمایت و مداخلات سیاسی که یادداشت و نظر ذکی دریابی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات روز است نوشته و پس از آن به جریان تاسیس کابلبانک، سهم داران و بحران کابلبانک پرداخته شده است.
در گزارش گفته شده که کابلبانک در ماه جوزای سال ۱۳۸۳ بانک خصوصی که بعد ها به بزرگترین بانک خصوصی کشور تبدیل شد از بانک مرکزی افغانستان جواز فعالیت گرفت، کابلبانک از سوی شیرخان فرنود و چهار سهام دار دیگر با سرمایه ابتدایی ۵ میلیون دالر تاسیس شد اما چهار سال پیش (۱۳۸۹) این بانک به دلیل فساد مالی و سو رفتار سهام داران آن، ورشکست شد.
از آن جایی که اختلاس کابل بانک به بزرگترین فساد مالی در کشور لقب گرفت، رئیس جمهور اشرف غنی در روزهای اول از حکومت داری اش پرونده فساد کابل بانک را بازگشایی کرد، نشر این گزارش مفصل برای دولت افغانستان و نیز برای مردم کشور که از بسیاری قضایای پنهان بی خبر اند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور نیز پیشتر گفته بود که او از آزادی بیان و به خصوص گزارش های تحقیقی که بازتاب دهنده یک حقیقت باشد حمایت کرده و این گونه گزارش ها را به گونه دقیق می خواند.
دادگاه استیناف کابل و هیئت قضایی موظف برای بررسی پرونده کابلبانک نیز چند روز پیش شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی، دو رئیس پیشین و رییس اجرایی کابل بانک و چند کارمند این بانک و بانک مرکزی را مورد محاکمه قرار داد.
این دادگاه دو متهم اصلی کابل بانک شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی را به دلیل اختلاس و سو استفاده از پول های بانک به ده سال حبس تنفیذی و جریمه نقدی محکوم کرد.
اما در پایان جلسه شیرخان فرنود، رئیس پیشین کابلبانک لیست ۲۲۷ نفری که در قضیه بحران کابلبانک دست داشته اند را افشاد کرد و از دادگاه خواست تا این افراد را مورد محاکمه قرار دهد.
خلیل الله فیروزی نیز بار در صحبت هایش گفت که عمر زاخیلوال نیز در بحران کابلبانک دست داشته اما آقای زاخیلوال این ادعا ها را در کرده است.
تا کنون چند متهم قضیه بحران کابلبانک بازداشت نشده و شماری از متهمان کابل بانک به شمول قدیر فطرت رئیس پیشین بانک مرکزی که او نیز متهم است در خارج از کشور به سر می برند.
جریان مفصل کابل بانک از تاسیس تا بحران را در لینک زیر روزنامه اطلاعات روز دنبال کنید:

http://www.etilaatroz.com/wp-content/vizhanama/KabulBank/

۵۹۰ مجموع بازدید ۲ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*