کرزی: حمایت از تروریزم، پرورش مار در آستین است

خبرگزاری بخدی ؛حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین کشور می گوید که کشورهای منطقه نباید از گروه های تروریستی حمایت کنند، به گفته کرزی حمایت از تروریزم مانند پرورش مار در آستین است.

آقای کرزی در گفت و گو با روزنامه وال ستریت ژورنال گفته است: “از تروریزم به حیث ابزار برای رسیدن به اهداف استفاده نشود، زیرا تهدیدات این گروه مانند پرورش مار آستین است که یک روز صاحبش را خواهد گزید.”
ظاهرا صحبت های آقای کرزی اشاره به سیاست پاکستان در حمایت از گروه های تروریستی در منطقه است.
او در زمان حکومت داری اش بارها پاکستان را به حمایت از تروریزم متهم کرده و گفته بود که اسلام آباد برای رسیدن به اهدافش در منطقه از پدیده تروریزم به گونه ابراز استفاده می کند.
کرزی گفته بود که دولت پاکستان در بهای صلح از افغانستان دو چیز مهم از جمله در اختیار گرفتن سیاست خارجی و به رسمیت شناختن خط دیورند را می خواهد.
این در حالی است که اخیرا در پی یک حمله مسلحانه به مکتب نظامی در شهر پشاور پاکستان که منجر به کشته و زخمی صدها تن به شمول دانش آموزان شد، رویکرد مقام های پاکستانی نسبت به مبارزه با تروریزم تغییر کرده است.
جان کری در کنفرانس خبری امروز با مشاور امنیت ملی و امور خارجی نواز شریف از پاکستان خواست تا تمامی گروه های تروریستی از جمله شبکه حقانی را هدف قرار دهد.
او گفت که پاکستان نباید تروریستان را به گروه‌های “خوب و بد” تقسیم کند.
با این حال حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین کشور در گفت و گوی خود مستقیما گفته که دولت پاکستان باید در راستای مبارزه با تروریزم صادقانه عمل کند، او در زمان زمامداری خود بارها گفته بود که کلید صلح افغانستان در دست امریکا و پاکستان است.
نقش هند در صلح افغانستان
به تازگی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از هند خواسته است که پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، نقش مهم را در آوردن صلح و ثبات کشور بازی کند
آقای مون گفته : “اکنون انتظار می رود هند در آوردن صلح و ثبات منطقه را کمک کند، آوردن صلح وثبات در افغانستان و پاکستان تنها مسوولیت این دو کشور نیست، بل چالش های منطقه ای باید بر بنیاد همکاری های دو جانبه و چند جانبه حل شود.”
دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده است که چالش های امنیتی افغانستان نمی تواند از راه نظامی حل شود ، بل نیاز بر حمایت هند و منطقه دارد.

۴۲۴ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*