GOLDEN NEWS/ خبرهاي طلايي سه شنبه ۲۳ جدی

خبر:  کنترل رایانه شخصی با آیفون و آی پد ممکن شد
شرکت گوگل برنامه همراه تازه‌ای موسوم به Chrome Remote Desktop عرضه کرده که به کاربران آیفون و آی پد امکان می‌دهد رایانه های رومیزیشان را از راه دور کنترل کنند.
نسخه ای از این برنامه قبلا برای کاربران آندروید عرضه شده بود و حالا نسخه جدیدی از آن برای سیستم عامل iOS در دسترس قرار گرفته است.
برای تسهیل دسترسی به رایانه ها از راه دور کاربران باید هر دو نسخه آندروید و آی او اس برنامه یاد شده را بارگذاری کنند و پیکربندی های  لازم را برای دسترسی به رایانه خود از راه دور انجام دهند. این کار به چند دقیقه ای زمان نیاز دارد.
پیش از این شرکت های دیگری خدمات مشابهی به کاربران گوشی ها و تبلت ها ارائه کرده بودند، اما با توجه به اینکه گوگل خود به طراح سیستم عامل های همراه مبدل شده و سهم بالایی در بازار مذکور دارد انتظار می رود از برنامه های یاد شده استقبال خوبی به عمل آید.
………………………….
خبر:   دو ماشین لباسشویی در یک محصول
کمپانی ال جی از لباس شویی متفاوتی رونمایی کرده که دو ماشین در یک محصول قرار گرفتند و می توان در دو قسمت ماشین لباس ها را شست.
کمپانی ال جی از محصول متفاوتی رونمایی کرده که می تواند نگاه های بسیاری را به خود جلب کند. این محصول دارای دو مخزن جداگانه برای شست و شو بوده که می توان همزمان دو جنس متفاوت لباس و دو رنگ را در دو مخزن شست. این لباسشویی دارای فواید بسیاری است که از آن جمله می توان به کاهش زمان، صرفه جویی در برق، مواد شوینده و … اشاره کرد.
این لباسشویی مجهز به وای فای و همینطور فناوری  Smart ThinQ است که قادر به تنظیم عملکرد ماشین، دور چرخش، مدت زمان شست و شو، دما و غیره است.
……………………………
خبر:  حمله هکرها به حساب‌های کاربری امریکا
وزارت دفاع امریکا حمله سایبری به حساب های کاربری این کشور در توئیتر و یوتیوب را تایید کرد.
وزارت دفاع امریکا در خبری حمله هکرهای وابسته به داعش به صفحات کاربری فرماندهی مرکزی امریکا در توئیتر و یوتیوب را تایید کرده است. پس از این حمله روی صفحات کاربری پیغامی به این مضمون به نمایش درآمده بود : ” ما اینجاییم، درون رایانه های شما ! در پایگاه نظامی شما !”
علاوه بر این، بنر وزارت دفاع امریکا نیز هک شد و تصاویری از جنگجویان و کلماتی با این مضمون که من داعش را دوست دارم به نمایش درآمده بود تا وزارت دفاع مجبور به غیر فعال کردن صفحات خود شود.
این حمله سایبری به قلب مقر دولت امریکا در حالی صورت گرفته که باراک اوباما از امنیت شبکه های امریکا سخن رانده بود. اما هنوز اطلاعات دقیق تری در این رابطه منتشر نشده و مشخص نیست آیا اطلاعاتی از رایانه های این فرماندهی به سرقت رفته اند یا خیر؟
……………………………
خبر:  اندازه‌گیری دمای قلب ستارگان برای نخستین بار
محققان ” دانشگاه آزاد بروکسل ” و دانشگاه مونتپلیه فرانسه برای نخستین بار موفق به اندازه ‌گیری دماهای قلب تعدادی از ستارگان و همچنین تعیین قدمت آن‌ها شدند.
تیمی از شش فیزیکدان نجومی از ” موسسه نجوم و فیزیک نجومی ” دانشکده علوم دانشگاه آزاد بروکسل و ” آزمایشگاه جهان و ذرات ” دانشگاه مونتپلیه با استفاده از ایزوتوپ عناصر شیمیایی خاص مانند ایزوتوپ فلز تکنسیم (۹۹Tc) یا ایزوتوپ فلز شیمیایی نیوبیم (Nb-93) این دماها را اندازه‌گیری کردند.
محققان دریافتند این ایزوتوپ‌ها هم به عنوان دماسنج و هم به عنوان ساعت عمل می‌ کنند و به مقدار فراوان در سطوح ستارگان یافت می ‌شوند.
دانشمندان در این تحقیق از طیف‌نگار HERMES روی تلسکوپ KULeuven Mercator واقع در لاپالمای جزایر قناری بهره بردند.
دماهای اندازه‌ گیری‌ شده در واقع، دماهای لایه‌ های عمیق داخل ستارگان بودند یعنی جایی که عناصر سنگین‌تر از آهن در آنجا ترکیب می‌ شوند.
این عناصر سنگین پس از آمدن به سطح در انتهای عمر ستاره، به درون محیط میان‌ستاره‌ای منتشر و به بخشی از ابرهای غباری و گازی عظیمی تبدیل می ‌شوند که محیط میان‌ ستار‌ه‌ای را می‌سازند و موجب تولد ستارگان جدید می‌شوند. این همان سناریویی است که بر اساس آن، خورشید که خود یک ستاره است، حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش به وجود آمد.
عناصر سنگین‌تر از آهنی که روی زمین در فناوری‌ های متعدد به کار می‌روند، نیز از همین رویه پیروی کردند.
این تحقیق درک دانشمندان از منشا تمامی این عناصر را ارتقا می‌ دهد و جزئیات آن در نشریه Nature قابل‌مشاهده است.
…………………………
خبر:  شکل‌گیری ستارگان نوترونی از یک ماده عجیب
محققان موسسه بین‌المللی تحقیقات فضایی در برزیل عنوان می‌ کنند که ماده عجیبی در فضا وجود دارد که احتمالا برخی ستارگان نوترونی از آن ساخته شدند.
ستارگان نوترونی متراکم‌ترین اجرام در کیهان محسوب می‌شوند، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمالا برخی از ستارگان نوترونی از نوعی ماده کشف نشده و ناشناخته ساخته می‌شوند.
خواص این ماده موسوم به ماده عجیب (strange matter) تقریبا ناشناخته است، اما محققان بر این باورند که با نوعی مایع از انواع ذرات زیراتمی مواجه هستند.
ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها از ماده باریونی ساخته شدند؛ باریون از ذرات بنیادی موسوم به کوارک ساخته شده است و بر اساس نحوه ترکیب کوارک‌ها، انواع مختلف باریون شکل می‌گیرند.
اما چیزی که ماده عجیب را از ماده معمولی متمایز می‌کند، تراکم بالای آن است، ماده عجیب از کوارک بالا (up)، کوارک پایین (down) و کوارک عجیب (strange) تشکیل شده است.
وجود ماده عجیب در حد یک نظریه است و اثبات وجود آن و تشکیل برخی از ستارگان نوترونی از این ماده بسیار دشوار است.
…………………………
خبر:  تولد کوه نور از برخورد دو سیاهچاله
دانشمندان معتقدند دو سیاه چاله در مرکز دو کهکشان ها بهم برخورد می کنند و نتایج باور نکردنی به بار می آورند.
سیاه چاله ها برخی اوقات گازها را جمع می کنند و سرعت ذرات را به اندازه ای می رسانند که پدیده ای به نام ” کوازار” (quasar) ایجاد می شود.
کوازار یک توده روشن از نور است که از اشعه ناشی از ذرات در حال سرعت گرفتن ایجاد می شود.
دانشمندان به تازگی یک کوازار مشاهده کردند و معتقدند که از این کوازار از برخورد دو سیاه چاله درست شده است.
” متی گراهام” نویسنده اول این مطالعه و دانشمند ارشد محاسباتی در ” موسسه فناوری کالیفرنیا ” با اشاره به این که مراحل پایانی ادغام این سامانه های بسیار بزرگ هنوز به خوبی مشخص نشده است، گفت: کشف یک سامانه که به نظر می رسد در مراحل آخر تکامل خود قرار دارد وسیله ای برای بررسی اتفاقاتی است که روی می دهد.
دانشمندان معتقدند که این برخورد می تواند موجب آزاد کردن انرژی شود که قدرت ۱۰۰ میلیون انفجار ابرنواختر را خواهد داشت.
آزاد سازی چنین انرژی قدرتمندی می تواند بافت فضا ، زمان (space-time) را خم کند.
وی در خصوص برآوردها برای پیش بینی زمان بروز تصادم کامل میان این سیاه چلاه ها گفت: این تصادم دست کم برای یک میلیون سال دیگر اتفاق نخواهد افتاد.
این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.
 …………………………
خبر:  آزمایش موفق موتور موشکی که ناسا را به مریخ می برد
ناسا از آزمایش موفقیت آمیز موتور موشکی خبر داد که در آینده فضاپیمای اوریون را به ماه و مریخ خواهد برد.
ناسا در ماههای پایانی سال ۲۰۱۴ نخستین پرتاب آزمایشی فضاپیمای اوریون را با موفقیت انجام داد. البته در آن پرتاب، اوریون به همراه موشک دلتا راهی سفری به دور زمین شد که طی آن دو بار به گرد آن چرخید. البته دلتا موشکی نیست که در آینده فضاپیمای اوریون را به ماه و مریخ برساند.
اکنون و درحالی که تنها چند روز از آغاز سال نوی میلادی می گذرد ناسا از آزمایش موفقیت آمیز موتور RS-25 موشک SLS خبر داده است. این سامانه بالابرنده به عنوان موشک اصلی اوریون خواهد بود و در آینده آن را به فضا و سفرهای طولانی مدت نظیر ماه و مریخ خواهد برد.
بر اساس برنامه ریزی های از پیش صورت گرفته ناسا در هشت مرحله موتور این موشک را مورد آزمایش قرار خواهد داد. این آزمایشات در مرکز فضایی استینس ناسا در سنت لوییس می سی سی پی صورت می گیرد.
آزمایش موتور RS-25 در مرکز فضایی استینس ناسا واقع در سنت لوییس می سی سی پی
موتور RS-25 بیشتر از هر چیز یادآور شاتل های فضایی بازنشسته است. این سیستم های تاریخ ساز با استفاده از همین موتور فاصله زمین تا ایستگاه فضایی بین المللی را طی می کردند. حالا قرار است از همین موتورها که آزمایش خود را طی سه دهه سرویس دهی به ناسا در توسعه برنامه های فضایی پس دادند استفاده شود.
این موتور موشکی برگرفته از موتوری است که ناسا در حدود ۶۰ سال پیش و همزمان با عصر آپولوها در موشک Saturn V به کار گرفته بود.
ناسا توانسته بود با اندک تغییراتی در ساختار این موتور از آن در شاتل های فضایی استفاده کند و حالا فضاپیمای اوریون را به مریخ خواهد برد.
ناسا در آزمایش اخیر خود به مدت ۵۰۰ ثانیه این موتور را روشن نگاه داشته بود تا عملکرد آن به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.
بر اساس اعلام ناسا این موتور در مجموع برای ۳۵۰۰ ثانیه روشن مانده و مورد آزمایش قرار می گیرد. فاز بعدی آزمایشات این موتور در یک سری آزمایشات ۱۰ مرحله ای ۴۵۰۰ ثانیه ای انجام خواهد شد.
ناسا در نظر دارد در سال ۲۰۱۸ فضاپیمای اوریون را این بار با موشک SLS راهی فضا کند.
 …………………………
خبر:  محصول جدید گوگل ، گوشی با صفحه‌ای بزرگ اما کاربردی محدود
نکسوس ۶ فبلت و محصول جدید گوگل است که علی رغم صفحه بزرگ و مزایایی که برای آن ذکر شده ، دارای معایب متعددی است که استقبال از این محصول را کاهش داده است.
چندی است که کمپانی های تولید کننده اسمارت فون به عرضه محصولاتی با صفحه نمایش های بزرگ روی آوردند، کمپانی هایی مانند سونی، سامسونگ، هوآوی، اپل و … . در نتیجه گوگل نیز تصمیم گرفت تا محصول جدید خود را با صفحه نمایشی بزرگ عرضه کند تا بتواند نگاه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کرده و در دنیای رقابت از سایر کمپانی ها باز نماند، اما غافل از اینکه جز صفحه نمایش موارد دیگری نیز باید برای جذب مخاطب در محصول جدید گنجانده می شدند.
نکسوس ۶ از صفحه نمایش ۶ اینچی  QHD ، رزولوشن ۲۵۶۰*۱۴۴۰ پیکسل،  تراکم پیکسلی ۴۹۳ppi ، اسنپدراگون ۸۰۵ با سرعت ۲٫۷ GHz ، سه گیگابایت رم برخوردار است. از ویژگی های دیگر آن می توان به دوربین اصلی ۱۳ مگاپیکسل و لرزش گیر اپتیکال و دوربین جلویی ۲ مگاپیکسل و باطری ۳۲۲۰ میلی آمپر اشاره کرد.
از معایب این محصول نیز می توان به مواردی مانند سرعت پایین فوکوس خودکار، لرزش هنگام ضبط ویدئو (پس فیلمبرداری راحتی نخواهیم داشت) و عدم باز شدن راحت و سریع قاب پشتی را برشمرد.
…………………………
خبر:  چاپگر تصاویر تلفن همراهی که در جیب جای می‌گیرد
چاپگر کوچکی برای چاپ تصاویر تلفن همراه ساخته شده که به راحتی در جیب جای می گیرد.
به اشتراک گذاری تصاویر در شبکه های اجتماعی تفریح سرگرم کننده ای است که میلیونها کاربر تلفن همراه در سراسر جهان به آن علاقه دارند اما هنوز هم کم نیستند افرادی که بدشان نمی آید نسخه های چاپ شده ای از تصاویر مورد علاقه شان داشته باشند.
Polaroid که یکی از قدیمی ترین شرکتهای متخصص در زمینه ساخت سیستم های همراه چاپ عکس است از محصولی خلاقانه رونمایی کرده که با استفاده از آن می توان تصاویر مورد نظر را از طریق تلفن همراه هوشمند چاپ کرد.
این وسیله جدید که Zip نام دارد به کاربران تلفن های همراه هوشمند این امکان را می دهد تا تصاویری که با دستگاه خود تهیه کردند به راحتی چاپ کنند.
از مهمترین ویژگی های این فناوری جدید امکان چاپ چندین تصویر رنگی باکیفیت در یک دقیقه است. با این حال مهمترین ویژگی این فناوری، اندازه آن است به طوریکه به راحتی در جیب جای می گیرد.
البته Polaroid پیش از این نیز چاپگر مقرون به صرفه ویژه چاپ عکس از روی تلفن همراه ارائه کرده بود. این محصول که PoGo نام دارد از سال ۲۰۰۸ روانه بازار شده است.
با این حال فناوری جدید Polaroid قابلیت های ارتقا یافته ای دارد. این دستگاه می تواند تصاویری در ابعاد ۵ در ۸ سانتیمتر چاپ کند. چاپ این تصاویر با استفاده از کاغذ مخصوصی به نام Zero Ink صورت می گیرد.
برای چاپ تصاویر روی این کاغذ مخصوص نیازی به جوهر نیست و در عوض کریستال های رنگی موجود در کاغذ کار چاپ تصاویر رنگی روی کاغذ را انجام می دهد.
این محصول جدید در نیمه نخست سال جاری و با قیمتی درحدود ۱۳۰ دلار روانه بازار می شود.
………………………..
خبر:  فرصتی که هر ۸۰۰۰ سال یکبار به دست می آید ، دنباله دار لاوجوی در نزدیک ترین موقعیت به زمین
دنباله دار لاوجوی (Lovejoy) در دو هفته آینده در نزدیک ترین موقعیت به زمین قرار می گیرد و علاقه مندان آسمان شب می توانند از تماشای آن لذت ببرند.
این دنباله دار که با رنگ تقریبا سبز می درخشد یک تکه بزرگ یخ و غبار است که دور خورشید می گردد. لاوجوی در هوای کاملا صاف و شفاف شاید حتی از شهر با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشد هرچند اگر از دوربین یا تلسکوپ استفاده کنید آن را خیلی بهتر خواهید دید.
با این حال بهترین جا برای دیدن آن مثل سایر اجرام محو آسمانی جایی تاریک دور از آلودگی نوری شهر است. بار آینده که این دنباله دار در آسمان شب ظاهر خواهد شد ۸۰۰۰ سال دیگر خواهد بود. آخرین باری که لاوجوی از بخش داخلی منظومه شمسی گذشت بیش از ۱۱ هزار سال قبل بود.
نام کامل این دنباله دار لاوجوی سی۲۰۱۴/کیو۲ است و در سال ۲۰۱۲ توسط تری لاوجوی منجم آماتور در استرالیا کشف شد و اولین دنباله داری است که امسال با چشم غیرمسلح دیده می شود. بیشتر دنباله دارها به این میزان از تابندگی نمی رسند.
قدر تابش آن واحدی نجومی برای بیان میزان تابش اجرام آسمانی از اواسط ماه دسامبر به رقم شش رسید، درجه ای از درخشش که با چشم غیرمسلح از آسمان کاملا تاریک (فارغ از آلودگی نوری) قابل رویت است.
قدر تابندگی لاوجوی اواسط ژانویه به ۴.۱ می رسد که خیلی روشن تر است اما احتمالا به سرعت محوتر خواهد شد.
این دنباله دار در مسیر حرکتش در این ماه از صورت های فلکی جبار (شکارچی یا اورایون)، ثور (گاو گردون یا تائوروس) و برساووش (پرسیوس) خواهد گذشت.
این ماه شاهد پدیده دیدنی آسمانی دیگری هم خواهیم بود.در روز ۲۳ ژانویه سایه سه قمر مشتری به طور همزمان روی این سیاره خواهد افتاد که البته تماشای آن نیازمند تلسکوپ است.

۴۳۷ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*