پزشک افغان موفق به ساخت یک وسیله‌ی پزشکی برای درمان شکستگی استخوان شد

طلوع نیوز – یک پزشک افغان در شفاخانه‌ی ۳۰۰بستر پولیس یک ابزار پزشکی را بگونهی پیشرفته ساخته است و تاکنون موفق شده که ۱۸ تن از افسران پولیس ملی کشور را که پا و دستشان در جریان نبردها شکسته بود را درمان کند.

این پزشک میگوید که این وسیله را پس از شش سال تلاش طراحی و ساخته است و این ابراز در جهان بیمانند است.

با بکارگیری از این وسیله شکستگیهای دست و پای زخمیانی که در انفجار ماینها و نبردها زخمی میشوند درمان میشود.

داکتر صفیالله سعادت طراح این وسیله‌ی پزشکی اظهارداشت: “تمام چهار عملیه مفید که در جریان تداوی مجروحیت در شکستگی نیاز داشتیم توسط این وسیله درمان میشود و در جهان هیچ وسیلهای برای درمان چنین بیماریهایی وجود نداشت .”

پیش از این نیز چنین وسیله‌ای در جهان بوده است، اما برای مداوا باید این وسیله ماهها با وزن سنگین با بیمار میبود، اما اکنون پنهایی که در این ابزار کار گرفته شده ده برابر کوچکتر از پنهایی است که در وسیله مشابه استفاده میشد.

وی میافزاید: “این وسیله میتواند جوابگوی تمام شکستگی‌های ناشی از حوادث ترافیکی و جنگی استفاده شود به خصوص برای جراحت های ماین ها و شلیک گلوله ها .”

درهمین حال، شماری از زخمیان پولیس که با این ابزار درمان شدهاند با ابراز خرسندی از صحتمندیشان تأکید می‌ورزند که آماده هستند برای دفاع از وطن دوباره به میدان جنگ برگردند.

ایثارالدین یکی از سربازان پولیس ملی که در ولسوالی دامان قندهار از کشور دفاع می کرد هنگامی که به پاسگاه دیگر برای کمک به همسنگرانش شتافت، با ماین برخورد کرد و یک پایش را از دست داد، اما یک پای دیگرش با همین وسیله درمان می‌شود او بر ادامه نبرد با دشمنان تأکید می‌ورزد.

وی می‌گوید: “وقتی خوب شوم دوباره به جنگ می‌روم اگر ما با دشمنان نجنگیم پس کی از وطن دفاع کند .”

حاجی لالی ۱۴سال میشود که افسرپولیس است وی نیز در انفجار ماین یک پایش را از دست داده و برای درمان پای دیگرش به هند نیز رفته است و خارجیان نیز از وسیله‌های گوناگون برای درمانش کار گرفتهاند؛ اما پس از ماه‌ها اکنون با همین وسیله که در شفاخانه پولیس ساخته شده است در دو ماه درمان شد.

حاجی لالی اظهارداشت: “وقتی پایم خوب شود یک پای دیگر هم جور می‌کنم؛ دوباره به کار میروم و تا که زنده هستم از کشور دفاع می‌کنم”.

قاسم نیز سرباز پولیس است او در ولایت پکتیا با شلیک گلوله زخم برداشته است اما اکنون پایش درمان شده و با استفاده از همین وسیله به ساده‌گی می‌تواند راه برود.

قاسم سرباز پولیس ملی گفت: “وضع پایم خیلی خراب بود حالا جور هستم و راه رفته می‌توانم”.

داکتر صفی‌الله می‌گوید که درحال حاضر کشورهای امریکا و فرانسه خواستار ساخت این وسیله شده‌اند؛ ابزاری که سهولت‌های درمانی زیادی را برای زخمیان جنگ فراهم ساخته است.

وی تأکید می‌ورزد که توانایی مالی زیادی برای ساختن وسیله‌های بیشتر ندارد.

انتهای پیام/

۴۲۰ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*