هدف عالی از مجازات زندان ،اصلاح و تربیت مجرمین است

نویسنده”هوشنگ مدثر ایوبی”

گروهی از زندانیان مرکز تربیت و اصلاح نوجوانان در ولایت قندهار بر زندان زنانه یورش بردند و بر چهار زندانی زن تجاوز کردند. گفته می‌شود این مرکز در همسایگی زندان زنان است و این افراد با ایجاد شکاف در سقف موفق به خروج از مرکز تربیت و اصلاح شدند.
‫هدف_مجازات‬
هدف عالی از مجازات زندان ،اصلاح و تربیت مجرمین است و اعتقاد داریم که نگهبانان و مسوولین مربوطه برای کار تربیت انسانها و اصلاح رفتار و اندیشه مجرمانه آنان ، باید سودمند واقع گردند.
اما چرا در چنین مکانی که هدف آن اصلاح و تربیت است جرم در آن به وقوع میپیوند؟
دلایل بیشتری در این مورد وجود دارد ، عمده ترین دلایل آن این است تا اکنون در افغانستان مجرمین بزرگ سال و نوجوانانیکه به سن قانونی خود نرسیده اند و در مراکز اصلاح و تربیت نگهداری میگردند کتگوری نگردیده اند. در اکثریت زندان های افغانستان مجرمین با جرم عادی حبس گردیده اند در یک ‫سلول‬ با مجرمین خطرناک نگهداری میگردند و این مجرمین عادی با برقرار کردن روابط با مجرمین خطر ناک ، بعد از آزادی و یا در جریان حبس دست به جرایم شدید تر می زنند ، عمدتا مجرمین متکرر و خطرناک برای بیگناه قرار دادن مجرمین عادی و حق بجانب دانستن آنها که گویا بدون کدام جرمی شما مورد حبس قرار گرفته اید ،آنها را نسبت به مردم و دولت عقده مند ساخته و در آنها حس انتقام جویانه را پرورش میدهند ، و یا هم مجرمین عادی را با باند های بزرگ معرفی میدارند، زمانیکه مجرم از زندان رها شد با آنها پیوسته و به مجرمین متکرر مبدل می گردند.
تنها راه جلوگیری از تکرار جرایم خصوصا مجرمین عادی این است که باید در سلول های جداگانه مدت حبس خود را سپری کنند و نیز توسط استاتید از لحاظ دینی، روحی ،روانی و آنکه جرم یک عمل بد است تدریس گردند و نیز آنها را اعتماد بنفس بگردانند، آن زمان این مجرمین بعد از سپری نمودن مدت حبس، دوباره مانند افراد عادی جامعه به زندگی شان ادامه داده و برای خود ،خانواده و مردم خود مصدر خدمت می گردند.

۶۶۹ مجموع بازدید ۱ بازدیدهای امروز

کمنت های فیس بوک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*